Մինիմալիստական կենսակերպ․ ինչպես ազատվել ոչ անհրաժեշտ իրերից ու պարզեցնել կյանքը
«Մինիմալիզմ» բառը վերջին տարիներին շատ թրենդային է դարձել։ Չնայած դրան՝ քչերն են փորձել հասկանալ՝ ինչ է այն նշանակում։
Մեր ուշադրությունը շեղող այնքան բան կա, որ հաճախ ժամանակ չենք գտնում՝ ամենասովորական թվացող բաներից ուրախանալու համար։ Մենք ծանրաբեռնված ենք ֆիզիկական ու մտավոր խառնաշփոթով, որը հանգեցնում է անհանգստության ու անգոհունակության։
Մինիմալիստական կենսակերպը սկսվում է այն պահից, երբ առանձնացնում ես այն ամենը, ինչը կյանքիդ խիստ անհրաժեշտ մասն է կազմում ու ծառայում է քեզ, իսկ մնացածը՝ նվիրում, մի կողմ դնում կամ դեն նետում՝ կախված նրանից, թե ինչ վիճակում է գտնվում տվյալ իրը։ Երբ քո տեսադաշտից հեռացնում ես ոչ կարևորը, խնայում ես ժամանակ և ունենում ես ավելի մեծ կենտրոնացում այն ամենի վրա, ինչն իսկապես արժեք ունի։
Պատրա՞ստ ես անել առաջին փոքր քայլը դեպի մինիմալիզմ։ Այսօր միասին կհասկանանք՝ ինչ կտա քեզ այս փոփոխությունը ապրելակերպիդ մեջ։ Կքննարկենք նաև հին ու ոչ անհրաժեշտ իրերից ազատվելու քայլերը։
Ի՞նչ կտա քեզ մինիմալիստական կենսակերպը
Մենք հաճախ ենք կապում ավելին ունենալը լավ կարգավիճակի ու հարմարավետության հետ։ Սակայն ինչքան շատ ենք մենք ձգտում ավելիին ունեցվածքի առումով, այնքան շատ ենք հեռանում ինքներս մեզնից ու կանգնում այդ ամենը կորցնելու ռիսկի առաջ։
Երբ դու որոշես մինիմալիստ դառնալ,
- Չես ծանրաբեռնի քեզ ոչ կարևոր անելիքներով ու զբաղվածությամբ։
Քչով ապրելու գիտակից որոշումը տարածվում է ոչ միայն մեզ պատկանող իրերի, այլև մեր ապրելաոճի վրա։
Կունենաս ավելի շատ ժամանակ։
Ազատվել խառնաշփոթից նշանակում է ազատվել այդ ամենը մաքրելուց ու դասավորելուց։ Արդյունքում կունենաս ազատ ժամանակ ու կկարողանաս անել այն, ինչ սիրում ես ու ինչին կարևորություն ես տալիս։
Կխնայես գումար։
Գիտակցելով, որ քիչն էլ բավարար է քեզ, դու կկարողանաս կատարել գնումներդ՝ ըստ կարևորության։ Կհարցնես քեզ՝ «ի՞նչ եմ ուզում» ու «ի՞նչ է հարկավոր ինձ», և կկարողանաս ըստ այս հարցերի գնել կամ օգտագործել ինչ-որ բան։
Կապված չես լինի իրերի հետ։
Քո տրամադրությունը կախված չի լինի քեզ պատկանող գույքից կամ իրերից։ Հետևաբար՝
Զգայական առումով ավելի կայուն կլինես։
Էմոցիաների տատանումները մեծ հաշվով կապված չեն լինի նյութականի հետ։ Եվ, վերջապես,
Կվարես էկոլոգիապես ավելի գիտակից կյանք։
Շատ սպառելու և ավելորդ գնումներ կատարելու փոխարեն դու պատրաստ կլինես քչացնել գնումներ կատարելու հաճախականությունը՝ նախընտրելով օգտագործել որակապես բարձր ապրանք տևական ժամանակ։
Երբ որոշում ես կյանքդ ապրել որպես մինիմալիստ, կարևոր է լինել համբերատար․ չէ՞ որ տարիների ընթացքում հավաքածդ իրերը նաև հիշողություններ են, որոնց հետ հեշտ չէ «խզել կապերը»։ Այս առումով կարող ես հանգիստ լինել․ հիշողությունները կմնան քեզ, իսկ դու կարիք չունես կառչել այն իրերից, որոնք քեզ այլևս օգուտ չեն տալիս ու սպառում են էներգիադ։ Սկսիր փոքր քայլերից ու հիշիր, որ մինիմալիստական ապրելակերպի անցում կատարելը մեծ փոփոխություն է, և մի գիշերում արդյունքը միգուցե տեսանելի չլինի։
9 խորհուրդ՝ ոչ անհրաժեշտ իրերից ազատվելու
Ընտրիր մեկ տարածք և սկսիր դասավորել այն։ Կարող ես սկսել գրադարակից, աշխատանքային սեղանից կամ որտեղից ուզես։ Այսպիսով կհեշտացնես ու կհամակարգես աշխատանքդ։
Օգտագործիր 80/20 կանոնը։ Պարետոյի սկզբունքի համաձայն՝ ներդրած ջանքերի 20%-ը երաշխավորում է արդյունքի 80%-ը։ Որոշիր, թե հատկապես որտեղից պետք է սկսես աշխատանքը՝ առավելագույն արդյունքի համար, և անցիր գործի։
Բաժանիր իրերը երեք մասի՝ պահելու, նվիրելու, դեն նետելու։ Երբ ձեռքդ ես վերցնում իրը, մտածիր՝ այն օգտակա՞ր է, դեռևս պիտանի՞, թե՞ անպետք։ Օգտակար իրերը հավանաբար կցանկանաս պահել, դեռևս պիտանի, բայց քեզ ոչ անհրաժեշտ իրերը կտաս նրան, ով դրա կարիքն ունի, իսկ ոչ օգտակարը կկարողանաս հանգիստ խղճով դեն նետել։
Խմբավորիր նույն կատեգորիայի իրերը։ Պահելով միատեսակ իրերը նույն տեղում՝ ավելի հեշտ կլինի գտնել այն իրը, որը տվյալ պահին անհրաժեշտ է քեզ։ Օրինակ՝ հարմար է դասավորել բոլոր գործիքները դրանց համար նախատեսված տուփի մեջ՝ չթողնելով մուրճը մեկ այլ տեղում։
Նոր բան գնելիս ազատվիր մեկ հին իրից: Ինչպես ասում են՝ «տեղ ազատիր» նորի համար։
Թեթևացրու զգեստապահարանդ։ Փորձիր քո յուրաքանչյուր հագուստն ու մտածիր՝ զգու՞մ ես քեզ հարմարավետ ու ինքնավստահ՝ կրելով այն։ Կարող ես նաև անցում կատարել կապսուլային զգեստապահարանի։ Այն սովորաբար բաղկացած է լինում 30-50 իրից, որոնցից հնարավոր է ստանալ հարյուրավոր համադրություններ։
Ազատվիր նրանից, ինչը կարծում ես, որ մի օր պետք կգա քեզ։ Երբեմն դժվար է դեն նետել ինչ-որ բան․ «Բա որ մի օր պե՞տք գա»,- մտածում ենք մենք։ Այդ պահերին արժե ինքներս մեզ հարցնել հետևյալը․ «եթե ինձ սա մի օր անհրաժեշտ լինի, բայց հասանելի չլինի, ի՞նչ կարող եմ անել»։ Այսպիսով մեր ուղեղը սկսում է լուծումներ փնտրել, իսկ մեզ ավելի հեշտ է լինում ազատվել թվացյալ պետքական իրից։
Ժամանակ տուր ինքդ քեզ։ Մի փորձիր ամեն ինչ անել-վերջացնել միանգամից։ Բաշխիր անելիքներդ ու յուրաքանչյուրին հատկացրու ժամանակ՝ չծանրաբեռնվելու ու մաքսիմալ գոհացնող արդյունք ունենալու համար։
Մտածիր ու ապրիր որպես մինիմալիստ։ Մինիմալիստական կենսակերպը գալիս է մեր մտածելակերպից և կապված չէ արտաքին հանգամանքների հետ։ Երբ պարբերաբար չես կիրառում մինիմալիստական մոտեցումը քո կյանքում՝ լինի դա նյութականի թե ոչ նյութականի համար, դու քո կյանք հետ ես բերում խառնաշփոթ ու ծանրաբեռնվածություն։ Դրանից խուսափելու համար կարող ես սահմանել՝ ինչքան հաճախ դասավորել և մի կողմ դնել ոչ անհրաժեշտը, ինչպես նաև գրի առնել արդյունքներդ։
Մինիմալիզմը պարզապես իրերի մասին չէ։ Այն կյանքը պարզեցնելու ու ինքդ քեզ հետ ներդաշնակության մասին է։ Ֆինանսական կյանքը պարզեցնելու համար կա easywallet-ը, որով կարող ես կատարել բոլոր վճարումներդ և խնայել այդքան կարևոր ժամանակը։ easywallet-ում կարող ես նաև պահել բոլոր քարտերդ և ազատել հեռախոսդ տարատեսակ հավելվածներից։
Ապրել որպես մինիմալիստ նշանակում է ազատվել նրանից, ինչը անհրաժեշտ չէ, խանգարում է կենտրոնանալ կամ տալիս է վատ էմոցիաներ։ Սկսելով քո սենյակից, հավաքելով ու մի կողմ դնելով այն, ինչի կարիքը չունես՝ դու մի կողմ ես դնում նաև կենտրոնացումդ խանգարող ավելորդ մտքերը։ Այնպես որ, փորձիր քո կյանք բերել միայն այն սովորությունները, հանդիպումները, մարդկանց ու իրերը, որոնք իսկապես օգտակար են ու սիրելի։

Минималистичный образ жизни: как избавиться от ненужных вещей и сделать жизнь проще
В последние годы слово «минимализм» у всех на устах. Однако, не многие полноценно понимают, что оно значит.
Вокруг столько всего, отвлекающего наше внимание, что зачастую мы не находим времени радоваться самым обыкновенным и простым вещам.
Минималистичный образ жизни начинается с момента, когда отделяешь всё, что является безоговорочной необходимостью и служит тебе, а остальное отдаёшь, откладываешь или выбрасываешь, в зависимости от состояния данного предмета. Когда удаляешь из поля зрения неважное, ты экономишь время и уделяешь больше внимания тому, что действительно имеет ценность.
Готов ли ты сделать первые шаги в минимализм? Сегодня разберёмся, как эти изменения могут повлиять на твою жизнь. Также обсудим шаги избавления от старых и ненужных вещей.
Что тебе даст минималистичный образ жизни
Мы часто связываем количество вещей с чувством удобства и состоятельности. Однако, чем страстнее стремимся к большему имуществу, тем больше отдаляемся от самих себя и становимся перед риском потери всего.
Когда ты решишь стать минималистом:
Ты не станешь загружать себя не особо важными действиями и деятельностью.
Сознательное решение жить с меньшим распространяется не только на принадлежащие нам вещи, а также на наш образ жизни.
У тебя появится больше времени.
Избавление от беспорядка значит избавление от уборки. В результате у тебя появится свободное время, которое можешь уделить на то, что любишь, на то, что важно для тебя.
Ты станешь экономить.
Учитывая, что тебе достаточно малого, ты сможешь совершать покупки по мере надобности. Спроси себя: «чего я хочу» и «нужно ли мне это». Основываясь на ответах сможешь определиться с покупкой.
Ты не будешь связан с вещами.
Твоё настроение не будет зависеть от принадлежащих тебе вещей и имущества. Следовательно,
Ты будешь эмоционально более устойчивым.
Перепады настроения по большому счёту не будут связаны с материальным. И наконец,
Ты станешь экологически осознанным человеком.
Вместо большого потребления и лишних частых покупок ты будешь готов к приобретению качественных вещей, которые будут служить долго.
Когда решаешь жить как минималист, нужно быть терпеливым. Ведь предметы, которые хранишь многие годы также являются хорошими воспоминаниями, и с ними не так легко расстаться. В этом плане можно быть спокойным: воспоминания остаются, а цепляться к вещам не даёт никакой пользы и захламляет жизнь. Начни с маленьких шагов и помни, что переход к минималистичному образу жизни является большим изменением и за ночь, скорее всего, результат будет не ярко выражен.
9 советов по избавлению от ненужных вещей
Выбери одно помещение и начни наводить порядок. Можешь начать с книжного шкафа, рабочего стола или откуда пожелаешь. Так, работать будет проще и организованнее.
Используй правило 80/20. Согласно принципу Парето, 20% усилий дают 80% результата. Реши, откуда конкретно начнёшь работу для более эффективного результата и приступай.
Раздели вещи на три части: на хранение, дарение и выбрасывание. Когда берёшь вещь в руки, подумай, нужен ли мне этот объект, полезен он, или наоборот. Предметы, приносящие пользу, захочешь оставить, в то время как ненужные тебе вещи могут кому-то быть полезными, ну а бесполезные могут идти на свалку без угрызений совести.
Сгруппируй вещи по категориям. Храня вещи одного типа в одном месте, сможешь легче найти ту вещь, которая нужна тебе в этот момент. Например: удобно хранить все инструменты в одном месте, не оставляя молоток в другом.
Приобретая новую вещь, расстанься со старой. Как бы сказала Женя Отрадная «Уходи, дверь закрой, у меня теперь другой..» :D
Разбери гардероб. Примерь каждую вещь и подумай, удобно ли тебе в ней и чувствуешь ли себя уверенным нося её. Можешь также перейти на капсульный гардероб. Он обычно состоит из 30-50 вещей, из которых можно получить сотни образов.
Расстанься с тем, что, по твоему мнению, тебе когда-нибудь понадобится. Зачастую сложно выбросить что-то, с мыслью «а если вдруг понадобится?..»․ В этот момент нужно спросить самих себя: «если мне в какой-то день это понадобится, но будет недоступно, что я сделаю?». Так, наш мозг начинает находить решения, а нам становится легче освобождаться от «очень нужной» вещи.
Дай себе время. Не пытайся сделать всё сразу. Распредели работу и удели время каждой, чтобы не перегрузиться и достичь максимального результата.
Думай и живи как минималист. Минималистичный образ жизни идёт с нашего мышления и не связан с внешними обстоятельствами. Когда мы периодически не применяем минималистичный подход к жизни, будь то в материальном или духовном плане, в жизнь привносятся хаос и перегруженность. Во избежание этого можно составить чёткий график уборок и откладывать всё ненужное.
Минимализм — это не просто про вещи. Минимализм — про облегчение жизни и баланс с самим собой. Для облегчения финансовой жизни есть easywallet, с помощью которого можешь совершать все платежи и экономить настолько драгоценное время. В easywallet можешь также хранить все карты и очистить телефон от множества приложений.
Жить как минималист значит освободиться ото всего, что больше не нужно, что мешает концентрироваться или даёт негативные эмоции. Начни со своей комнаты, приберись и отложи всё, в чем не нуждаешься, одновременно откладывая концентрацию на ненужных мыслях. Итак, старайся вносить в жизнь лишь те обычаи, встречи, людей и конечно же вещи, которые действительно полезны и любимы.