AirPay - Ինովացիոն վճարամիջոց
Այսօր լույսի արագությունն ու տեխնոլոգիական նորարարությունները` կես կատակ-կես լուրջ հավակնում են դառնալ մրցակիցներ․
Դրամապանակներին փոխարինում են օնլայն դրամապանակները, բանկային քարտերին` օնլայն վճարամիջոցները և այսպես շարունակ։
Տեխնո կյանքի լավագույն, ինովացիոն վճարատեսակների հետ ծանոթացիր ստորև՝
NFC - Near field communication - անգլերենից թարգմանաբար՝ մոտ տարածության կոմունիկացիա։
2014 թվականին թողարկվեց անլար համակարգ, որը հնարավորություն է տալիս տարբեր սարքերին փոխանակվել ինֆորմացիաներով։ Համակարգի գործելու հեռավորությունը 10 սմ է։ Շատերին թվում է, թե NFC-ն փոխարինում է Bluetooth-ին, սակայն այն պարզապես ֆայլերի փոխանակման անվտանգ միջոց է։
Այն հնարավորություն է տալիս առանց քարտերի կատարել վճարումներ, հաճախ փոխարինում է վճարային մի շարք համակարգերին։
NFC-ն այնքան պահանջարկային և տարածված ծրագիր է, որ արևմուտքում դժվար հանդիպես մարդկանց, ովքեր քարտով, կամ թղթադրամով վճարում են կատարում։ Այնտեղ մարդիկ գնում են խանութ, մետրո և այլ տեղեր, հեռախոսը մոտեցնում դրամարկղին և NFC-ի շնորհիվ կատարում վճարումներ։
Amazon Pay - Ամազոն ընկերության կողմից թողարկված ծրագիր։
Amazon ընկերությունն ունի փոքրիկ, կլոր սարքեր, որոնց անունը Alexa է։ Այն կատարում է բազմաթիվ գործողություններ։ Ասենք՝ հրահանգով միացնում է երաժշտություն, դառնում է լավ զրուցընկեր և «խելացի տան» գլխավոր հովանավոր։
Բացի նշված գործողություններից, այն իր մեջ ունի Amazon Pay համակարգ, որը մարդու ձայնը ընկալելով՝ այն գրանցում է ձայնային բազայում, նույնականացնում և ապահովում ձայնի միջոցով գնումներ կատարելու գործընթացը։
AirPay - տարածաշրջանում առաջին ինովացիոն վճարամիջոցը։
Հայաստանում ևս կարելի է գտնել ինովացիոն վճարամիջոց, որի փոխանցումը օդով է լինում։ Այս ծրագիրը պատկանում է EasyPay ընկերությանը։ EasyPay-ն ունի easywallet օնլայն դրամապանակ, որտեղ կարելի է գտնել AirPay վճարամիջոցը։
Ծրագիրը գործում է Bluetooth-ի օգնությամբ։ Փոխանցում կատարելիս հարկավոր է պահպանել մինչև 10 մետր հեռավորությունը։
AirPay-ով պահպանվում է սոցիալական հեռավորությունը։ Ծրագրով գործարք կատարելիս չի պահանջվում PIN կոդ, QR կոդ կամ բանկային քարտ։
FacePay - անգլերենից թարգմանաբար՝ դիմային վճարում։
Չինաստանում 100 միլիոն մարդ օգտվում է դիմային վճարման համակարգերից։
Մոսկվայի մետրոներում տոմս գնելիս կարելի է տեսնել, որ մարդիկ վճարում են դեմքի սկանավորմամբ․ կա հավելված, որտեղ նախապես գրանցվում ես, անցնում դեմքի սկանավորում, ծրագիրը ֆիքսում է դեմքիդ չափսերը, տարբեր դետալներ և այլն։ Հետագայում մետրո գնալիս մոտենում ես սարքին, այն նկարում է դեմքդ, համեմատում հավելվածում ունեցած տվյալների հետ և ըստ հավելվածին կցված քարտի` կատարում վճարումը։
Այս վճարային տարբերակը օգնում է նվազեցնել հպումային գործողությունները։ Եթե մետրոյում ես, ապա խուսափում ես հերթերից, շատերից շուտ հասնում վագոնին և նստած գնում քո ուզած կայարան։
PayPal - էլեկտրոնային, վճարային համակարգ։
Առցանց վճարամիջոցների մասին խոսելիս սխալ կլինի, եթե չնշենք ծերուկ PayPal-ին։ Այն ամբողջ աշխարհում ճանաչված ծրագիր է, որն ունի 20 լեզու և հասանելի է բոլոր մայրցամաքներում։ PayPal-ը ոչ միայն օնլայն դրամապանակ է, այլ նաև ունի գնորդների համար հատուկ կանոնակարգ․ եթե գնել ես իր, որը ցանկանում ես վերադարձնել, իսկ խանութը պնդում է հակառակը, ապա դիմում ես լրացնում, նշում՝ ինչու մեղավոր չես, և PayPal-ը, որպես միջնորդ-իրավաբան պաշտպանում է քո շահերը՝ ապահովելով գումարի վերադարձը։
Այսպիսինն են նորարարական վճարային համակարգերը, նրանք հեշտացնում են մեր կյանքը, նվազեցնում իրավիճակային ռիսկերը և ապացուցում, որ մարդը խելացի է, հնարամիտ և ստեղծարար։

В современном мире скорость света и технологические инновации претендуют стать соперниками.
Кошельки заменяются электронными кошельками, банковские карты - онлайн платежными средствами и так далее.
Ознакомься с лучшими инновационными средствами техно жизни ниже:
NFC -Nearfieldcommunication - в переводе с английского означает «коммуникация на близком расстоянии».
В 2014 г. была выпущена беспроводная система, которая дает возможность разным устройствам обмениваться информацией.Система функционирует на расстоянии до 10 см. Многие думают, что NFC заменяет Bluetooth, однако это всего лишь безопасный метод передачи файлов.
Он дает возможность совершать платежи без карт, часто заменяет многие платежно-расчетные системы.
СистемаNFC настолько востребована и распространена, что на западе ты вряд ли встретишь людей, которые расплачиваются картой или наличными. Люди там пользуютсяNFC везде: в магазине, метро и самых разных местах.
AmazonPay - программа, выпущенная компаниейAmazon.
КомпанияAmazon выпускает маленькие круглые устройства, которые называютсяAlexa.Alexa выполняет множество функций. К примеру, по команде включает музыку, становится отличным собеседником и главным спонсором «умного дома».
Помимо перечисленного,Alexa включает в себя системуAmazonPay, которая распознает человеческий голос, регистрирует его в голосовой базе, идентифицирует и может совершать покупки по голосовой команде.
AirPay - первый в регионе инновационный способ оплаты.
В Армении тоже можно найти инновационный способ оплаты «по воздуху». Эта программа принадлежит компанииEasyPay. УEasyPay есть онлайн кошелекeasywallet, в котором можно найти способ оплатыAirPay.
Программа работает черезBluetooth. При совершении перевода необходимо соблюдать дистанцию до 10 метров.
AirPay позволяет держать социальную дистанцию. Для перевода через программу не требуетсяPIN код,QR код или банковская карта.
FacePay - в переводе с английского «лицевая оплата».
В Китае 100 миллионов людей пользуется программамиFacePay.
Покупая билет в московском метро, можно заметить, что люди платят через сканирование лица. Есть приложение, в котором заранее регистрируешься, проходишь сканирование лица, программа фиксирует параметры твоего лица, разные детали и т.д.
Затем, заходя в метро, подходишь к устройству, оно фотографирует твое лицо, сравнивает с данными в приложении и совершает платеж по прикрепленной карте.
Этот способ оплаты помогает минимизировать контактные действия. В метро ты избежишь очередей, раньше всех дойдешь до вагона и проедешь сидя.
PayPal - электронная платежная система.
Будет нечестно с нашей стороны не упомянуть старый добрыйPayPal. Это популярная программа во всем мире, доступна на 20 языках и есть на всех континентах.PayPal не только онлайн кошелек, но также имеет специальный регламент для покупателей. Если ты купил вещь, которую хочешь вернуть, а магазин не хочет принимать ее, то можешь заполнить заявление, указав причину возврата, иPayPal, как посредник-юрист, защитит твои права, добиваясь возврата денег.
Вот такие бывают инновационные платежные системы. Они упрощают нашу жизнь, снижают ситуативные риски и доказывают, что люди - умные, изобретательные и креативные.