2014 թվականին ՀՀ-ում վճարային համակարգը ունեցավ շուկայական նոր խաղացողի՝ «EasyPay» անվամբ։
EasyPay-ն իր աշխատանքային գործունեությունը սկսել է 8 տերմինալով։ Տարիների ընթացքում այդ թիվը բարձրացել է՝ դառնալով 3000 և շարունակում է գրանցել կայուն աճ։
Տերմինալների թիվը բաշխվում է ըստ ՀՀ մարզերի։ EasyPay-ը տարբերություն չի դնում թաղամասերի միջև՝ դա կլինի քաղաքի, թե՝ գյուղի։
1370-ը սպասարկում է Երևանում ապրողներին, իսկ 1650-ը՝ մարզաբնակներին։
Ըստ Ասիական բանկի տվյալների՝ 2019 թվականին ՀՀ տնտեսությունը 7․6 %-ով աճել էր՝ գրանցելով շրջանում ամենամեծ ՀՆԱ աճը։ Այս իրողությանը զուգահեռ՝ EasyPay-ում ևս գրանցվել է դրական տեղաշարժ՝ մարդկային ռեսուրսի տեսքով։ 2017- 2021 թվականներն ընկած ժամանակահատվածում EasyPay-ի աշխատակիցների թիվը 93-ից դարձել է 178։
2017 թվականին EasyPay-ը թողարկեց նաև օնլայն դրամապանակ՝ easywallet անունով (բառացի թարգմ․՝ պարզ դրամապանակ)։ easywallet օնլայն դրամապանակը 4 տարվա ընթացքում 470+ ծառայություն ունենալու մակարդակին է հասել և շարունակում է ընդլայնել իր հնարավորությունները։
Իսկ ինչ վերաբերում է EasyPay-ին, ապա ընկերությունն այսօր համագործակցում է պետական, ֆինանասական կառույցների, սննդի, ժամանցի կետերի, ինտերնետ և բջջային կապ ապահովող մի շարք կազմակերպությունների հետ՝ քաղաքացիներին ապահովելով պարզ վճարամիջոցներով։

It all started back in 2014 when the financial field recognized a new payment system - EasyPay
We took our first steps with just 8 terminal kiosks, but things started to change as we continued to grow. Now, we have more than 3000 kiosks scattered around the country, and we are still on our way to success. Our terminal kiosks are available in most regions and cities around Armenia, as we do not limit ourselves to a specific space, place, and city.
1370 of our terminal kiosks are located in Yerevan, and 1650 are located in different regions of Armenia.
From economic development to global impact
According to the Asian Bank, in 2019 the RA economy grew by 6-7%, establishing the highest GDP growth in the region. Parallel to this, EasyPay also had a positive leap in the form of human resources. Between 2017 and 2021, the number of EasyPay employees increased from 17 to 170
Back in 2017, we managed to launch our online wallet, called easywallet, designed to ease people’s financial transactions. In almost 4 years, the app managed to collect and offer over 500 services and is continuously growing.
As for EasyPay, the company today cooperates with governmental authorities and financial institutions, as well as with several organizations in the food industry, entertainment, IT, and cellular communications, providing the citizens with easy payment systems.