- Հա։ Ե՞րբ դուրս գանք, որ չուշանանք։
2021 թվականի դեկտեմբերի 2-ին«EasyPay» ընկերությունը միացավ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամի «Nation-Builder»-ների շարքին։
Ծրագիրը նպատակ ունի աջակիցներ ապահովելու Հայաստանի և Արցախի հանրակրթական դպրոցների համար: «Nation-Builders» ծրագրի անդամներն աջակցում են դպրոցներին՝ տրամադրելով «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի Ուսուցիչ-առաջնորդի գործունեության համար անհրաժեշտ ֆինանսական աջակցություն, հոգալով որոշակի տեխնոլոգիական սարքերի ձեռքբերման և աշակերտների կողմից համայնքային նախագծերի կազմակերպման ծախսերը։ Հիմնական նպատակը մեկն է՝ Հայաստանի և Արցախի բոլոր երեխաներին ընձեռել հավասար կրթական հնարավորություններ։
2022 թվականի մարտի 7-ին«EasyPay» ընկերությունը «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամի հետ միասին այցելեց Հատիս գյուղ՝ Վ․ Վարդանյանի անվան միջնակարգ դպրոցի ու աշակերտների հետ ծանոթանալու։ Խոսեցինք դպրոցի երկու աշակերտների հետ, ինչպես նաև ծանոթացանք դպրոցի բակում կայանալիք բարեկարգման աշխատանքներին։
Հատիս գյուղ
Հատիսում մեզ դիմավորեցին շատ ջերմ։ Դպրոցի տնօրեն Ադելաիդա Եփրեմյանը պատմեց, որ դպրոցը հիմնադրվել է մոտավորապես 50 տարի առաջ, ինքն էլ դպրոցի շրջանավարտներից է։ Դպրոցում կա 47 աշակերտ, 13-ը՝ Զովաշենից։ Պատմեց, որ դպրոցի զանգը երեխաների համար չէ, որովհետև միջանցքներում ցուրտ է ու աշակերտները գերադասում են մնալ դասարաններում։
Դասարան մտանք երգեցողության ժամին, երբ աշակերտները Քոչարի էին պարում, մենք էլ որոշեցինք իրենցից սովորել։
«Հատիսը սիրում եմ, բայց դե նայի, դրսում ձյուն ա, ցուրտ ա, սիրուն ա, բայց կյանքում չես ապացուցի, որ հիմա գարուն ա»:Միլենա (Վ․ Վարդանյանի միջնակարգ դպրոցի աշակերտ)
Միլենան ապրում է Հատիսում, սիրում է նկարչության, մաթեմատիկայի դասերը ու չի սիրում շատ խոսել, կամ էլ գոնե այդ օրը մեզ այդպես թվաց։
Հատիսում իր առօրյան սկսվում է դպրոցում, իսկ ազատ ժամանակ նկարում է։ Պատմեց, որ դպրոցն իր աչքերում ունի կանաչապատ տարածքի պակաս։
«Բակում կանաչապատ տարածք կուզեի լիներ։ Երեխեքով կհավաքվեինք, գիրք կկարդայինք, հետո կքննարկեինք։ Մնացած ամեն ինչ ունենք, խաղահրապարակ էլ ունենք։ Հիմա համ էլ Հարրի Փոթթեր եմ կարդում, կինոն էլ եմ նայել։ Հավես կլիներ երեխեքով քննարկեինք»։
Միլենայի կարծիքով, երկու մասնագիտությունների միջև ընտրությունը բարդ է ու դեռ չի կողմնորոշվում՝ մաթեմատիկա, թե՞ նկարչություն։ Մի քիչ երկար մտածելուց հետո որոշեց, որ ինքն ընտրում է երկուսը։
«Ինձ թվում ա՝ նկար կնկարեմ, կծախեմ ու տենց կստանամ առաջին աշխատավարձս։ Դրանով ինձ ներկեր կառնեմ, կտավ ու շուն՝ Դոբերման։ Բայց մաթեմատիկան էլ եմ սիրում։ Լինում ա, չէ՞, որ երկու մասնագիտություն ես սիրում ու երկուսն էլ ունենում ես»։
Միլենայի հետ մեր զրույցից հետո ուզում էինք վերադառնալ դասարան ու դուռը բացելու պահին դուրս վազեց Հակոբը, շատ առույգ ու համարյա շնչակտուր։ Հենց այդ պահին էլ հասկացանք, որ մեր մնացած հարցերի պատասխանները կգտնենք հենց իր հետ զրույցի ժամանակ։
Հակոբը պատմեց, որ ինքն ուզում է մոլորակներ տեսնել ու իր սիրելի առարկան երկրագիտությունն է։
«Մեկ-մեկ ուզում եմ մոլորակներ տեսնեմ, մեկ-մեկ՝ չէ։ Որ մեկ-մեկ չեմ ուզում, բոքսի եմ լինում։ Ուզում եմ համ էլ բաքսյոռ դառնամ։ Մտածում եմ, որ եթե չեմպիոն դառնամ, պիտի փող ստանամ․ ասենք՝ 30.000 դոլլար։
- Ի՞նչ կանես բա էդքան փողը,- հարցնում ենք։
- Դե կեսը ընտանիքիս կտամ, մյուս կեսն էլ ավտոներ կառնեմ, 10 հատ, որ ամեն օր մի ավտո քշեմ,- պատասխանում է Հակոբը»։
Հակոբ (Վ․ Վարդանյանի միջնակարգ դպրոցի աշակերտ)
Մարինե Մանջիկյանը դասարանի դասվարն է։ Դպրոցի բակում քայլում էինք, պատմեց, որ շատ էր ոգևորվել, երբ իմացավ ֆինանսական օգնության մասին։ Ասում է՝ երեխաներն էլ շատ էին սպասում կանաչապատ տարածքի ստեղծմանը ու ինքն ուրախ է, որ դպրոցին աջակցում են։
«Հիմա սպասում ենք եղանակները մի քիչ տաքանան ու տույա տնկենք։ Ուզում ենք էստեղ կանաչապատ տարածք դառնա՝ թփերով, ծաղիկներով, արևային լույսերով ու գրատախտակով։ Բաց դասեր կիրականացնենք ու քննարկումներ։ Ապրիլի կեսերին, օրերը մի քիչ տաքանա կսկսենք ծառատունկը»։
Հատիսում անցկացրած մի քանի ժամը, երեխաների հետ շփումն ու Հատիսի խնձորը դեռ երկար կհիշենք։ Երևան վերադարձն ահագին դժվար էր ու հենց այդ պատճառով էլ որոշեցինք, որ նորից ենք գալու։ Իսկ համագործակցությունը շարունակական է ու ամենալավը դեռ առջևում է։

- Можешь. Когда нам выехать, чтобы не опоздать?
2 декабря 2021 года компания«EasyPay» присоединилась к серии «Nation-Builders» от образовательного фонда «Преподавай, Армения».
Целью программы является поддержка общеобразовательным школам Армении и Арцаха. Члены программы «Nation-Builders» оказывают помощь школам, предоставляя необходимую финансовую поддержку для деятельности Учителей-лидеров «Преподавай, Армения», а также покрывая расходы на приобретение определенного технологического оборудования и муниципальные проекты учеников. Все строится вокруг идеи дать равные условия для образования всем детям в Армении и Арцахе.
7 Марта 2022 года компания«EasyPay» вместе собразовательным фондом «Преподавай, Армения» посетили село Атис, чтобы познакомиться со школой имени В. Варданяна и ее учениками. Поговорили с двумя учениками и ознакомились с работами по благоустройству двора школы.
Село Атис
В Атисе нас очень тепло приветствовали. Директор школы Аделаида Епремян рассказала, что школа была основана примерно 50 лет назад, а сама она - выпускница этой школы. Учится там 47 учеников, 13 из которых из Зовашена. Она рассказала, что звонок на перемену не для детей, потому что в коридорах холодно, и дети предпочитают оставаться в классах.
Мы вошли в класс во время урока пения, когда дети танцевали Кочари. Решили поучиться у них.
«Я люблю Атис, но смотри, на улице снег, холодно. Красиво, но в жизни не докажешь, что сейчас весна»
Милена (ученица средней школы имени В. Варданяна)
Милена живет в Атисе, любит рисование, уроки математики и не любит много болтать, ну, или по крайней мере, нам в тот день так показалось.
В Атисе ее день начинается со школы, а в свободное время она рисует. Рассказала, что по ее мнению школе не хватает зеленого участка.
«Я бы хотела, чтобы у школы был зеленый участок. Мы бы собирались там с друзьями, читали книги, потом обсуждали. Все остальное у нас есть: и игровая площадка есть. К тому же, я сейчас читаю Гарри Поттера, и фильм тоже смотрела. Было бы хорошо обсудить это с ребятами».
Милена стоит перед сложным выбором и не пока не может определиться - математика, или рисование. После долгой паузы она решила - и то, и другое.
«Мне кажется, я нарисую картину, продам и так получу первую зарплату. На эти деньги я куплю краски, холст и собаку добермана. Но математику я тоже люблю. Бывает же так, что любишь обе профессии и занимаешься ими одновременно».
После разговора с Миленой мы хотели вернуться в класс, и когда открыли дверь, навстречу выбежал Акоб - очень энергично и почти задыхаясь. Тогда мы и поняли, что ответы на оставшиеся вопросы получим именно от него.
Акоб рассказал, что хочет увидеть планеты, а его любимый предмет - это геология.
- Иногда хочу увидеть планеты, а иногда - нет. Когда не хочу, бываю на боксе. Еще я хочу стать боксером. Думаю, что если стану чемпионом, должен получить деньги, например, 30,000 долларов.
- А что ты с ними сделаешь?, - спрашиваем мы.
- Ну, половину отдам своей семье, а на вторую половину куплю машины, 10 машин, чтобы каждый день ездить на разных, - отвечает Акоб.
Акоб (ученик средней школы имени В. Варданяна)
Марине Манджикян ведет класс. Мы гуляли по парку, она рассказала, что очень обрадовалась, когда узнала о финансовой помощи. Говорит, что дети тоже очень ждали создания зеленого участка, и она очень благодарна за помощь школе.
«Я бы хотела, чтобы у школы было зеленый участок. Мы бы собирались там с друзьями, читали книги, потом обсуждали. Все остальное у нас есть: и игровая площадка есть. К тому же, я сейчас читаю Гарри Поттера, и фильм тоже смотрела. Было бы хорошо обсудить его с ребятами».
Нам надолго запомнятся несколько часов, проведенные в Атисе, общение с детьми и местные яблоки. Было трудно возвращаться в Ереван, и именно поэтому мы решили, что приедем снова. А сотрудничество будет продолжительным, и все хорошее еще впереди.