Վստահաբար նկատել եք, որ մեր հրապարակումներում պարտադիր նշում ենք այս նախադասությունը՝««Իզի Փեյ» ՍՊԸ-ն վերահսկվում է ՀՀ ԿԲ կողմից»։ Ամեն վճարահաշվարկային կազմակերպություն իր հիմնադրման օրից վերահսկվում է Կենտրոնական բանկի կողմից, դա օրենսդրական կարգավորում է։
Ծանոթություն
ՀՀ օրենք կենտրոնական բանկի մասին
Հոդված 17, 2-րդ կետ
«Կենտրոնական բանկը պարբերաբար, բայց ոչ պակաս, քան տարին մեկ անգամ հրապարակում է, ինչպես նաև Ազգային ժողովին, կառավարությանը և շահագրգիռ պետական այլ մարմիններին է ուղարկում Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսական կայունության վերաբերյալ հաշվետվություն, որի մեջ ներառվում է բանկային, վարկային, ապահովագրական և արժեթղթերի շուկաների վերլուծությունը, ինչպես նաև տեղեկատվություն այդ շուկաների կարգավորման և վերահսկողության ուղղությամբ իրականացված միջոցառումների վերաբերյալ»:
ՀՀ օրենսդրության մեջ կատարվել է փոփոխություն, ըստ որի՝
Մայիսի 2-ից այլևս հնարավոր չի լինելու վճարային տերմինալներից լիցքավորել էլեկտրոնային դրամապանակների հաշիվները
Մայիսի 2-ից easywallet-ում՝ չնույնականացված օգտատերերի դեպքում կգործեն վճարումներ կատարելու սահմանափակ հնարավորություններ
Ավելին կարող եք կարդալ այստեղ՝
https://bit.ly/3EzEz1O
Oրենսդրական փոփոխություններին զուգահեռ մենք փնտրում և գտնում ենք կյանքը պարզեցնող վճարային ճանապարհներ, հետևաբար՝
easywallet-ում անձնագրով նույնականացված օգտատերերը կարող են շարունակել օգտվել նշված ծառայությունից
Իսկ չնույնականացված օգտատերերը անձնագիր կցելով կկարողանան օգտվել հավելվածի բոլոր հնարավորություններից
Կարծում ենք կարիք չկա կյանքը բարդացնելու, պարզապես պետք է լինել օրենքի սահմանում՝ օնլայն դրամապանակում նույնականացված կարգավիճակով։

EasyPay контролируется Центральным банком РА
Уверены, вы замечали, что в своих публикациях мы обязательно используем это выражение:«„Изи Пей“» ООО контролируется ЦБ РА». Любая платежно-расчетная организация со дня своего основания контролируется Центральным банком, это правовое регулирование.
Примечание:
Закон РА о Центральном банке РА
Статья 17, часgть 2
«Центральный банк периодически, но не реже чем один раз в год, публикует, а также предоставляет Национальному собранию, Правительству и другим заинтересованным государственным органам отчет о финансовой стабильности Республики Армения, содержащий анализ банковского, кредитного, страхового рынков и рынка ценных бумаг, а также информацию, касающуюся проведенных мероприятий по регулированию и контролю этих рынков».
Что изменилось?
В законодательство РА было внесено изменение, согласно которому:
• Со 2 мая больше нельзя будет пополнять счета электронных кошельков через платежные терминалы
• Со 2 мая в easywallet будут ограничены способы оплаты для неидентифицированных пользователей
Подробности можно прочитать здесь:
https://bit.ly/3EzEz1O
Живите просто, платите просто
Наряду с законодательными изменениями мы ищем и находим финансовые пути для облегчения жизни, поэтому:
• Пользователи easywallet, прошедшие идентификацию паспорта, могут продолжать пользоваться вышеуказанной услугой
• А неидентифицированные пользователи смогут пользоваться всеми возможностями приложения, прикрепив паспорт
Мы считаем, что не стоит усложнять жизнь, просто надо действовать в рамках закона - в режиме идентифицированного пользователя онлайн кошелька.