Վարկային, դեբետային ու կանխավճարային քարտեր
Մի պահ կենտրոնացիր ու պատկերացրու կյանքն առանց վճարային քարտերի, երբ յուրաքանչյուր գործարքի համար ստիպված ես կանխիկ դրամով վճարել։ Չի ստացվում, չէ՞։
Կանխիկ գումարը շատ հարցերում արագ փոխարինվեց քարտերով, ու շատ բան հասանելի դարձավ մեզ․ օնլայն գնումներ, ճամփորդություններ՝ առանց գումար կորցնելու ռիսկի ու տարադրամի փոխանակման անհարմարությունների, ու շատ ավելին։ Վճարային քարտերը մեզ օգնում են ծախսել ավելի հետևողականորեն ու արդյունավետորեն տնօրինել մեր ֆինանսները։
Տարբեր նպատակների համար տարբեր քարտատեսակներ կան։ Այսօր կպատմենք վարկային, դեբետային ու կանխավճարային քարտերի մասին։ Քարտատեսակները թողարկվում են տարբեր ընկերությունների կողմից, որոնցից Հայաստանում ամենահայտնին են Visa-ն ու Mastercard-ը։ American Express, Discover, UnionPay ընկերությունները լրացնում են քարտ թողարկողների շարքը։
Իսկ թե որ քարտատեսակն է քեզ ամենահամապատասխանը, կպարզենք առանձին-առանձին ծանոթանալուց հետո։ Դե ինչ, սկսե՞նք։
Վարկային (կրեդիտային) քարտեր
Ոչ սթափ վիճակում ծախսելն անթույլատրելի է :)
Վարկային քարտով կարող ես անկանխիկ գնումներ կատարել ու վճարել ծառայությունների դիմաց։ Երբ վճարում ես վարկային քարտով, օգտագործում ես վարկի ձևով քեզ տրամադրված գումարը։ Դու, այսպես ասած, պարտքով գումար ես վերցնում այնքան, որքան թույլ է տալիս քո վարկային սահմանաչափը։ Այդ սահմանաչափը կախված է քո վարկային պատմությունից ու եկամտից։
Կարևոր է իմանալ, որ գործարքի դեպքում առաջին հերթին բանկն է վճարում վաճառակետին, ինչից հետո դու պարտավորվում ես ժամանակի ընթացքում վճարել բանկին՝ հետևելով վճարման ժամկետներին։ Երբ ուշացնում ես «պարտքիդ» մարումը, վճարման ենթակա գումարին ավելանում են նաև տոկոսագումարներ, որոնցից գերադասելի է խուսափել։
Ի դեպ, վարկային քարտի գումարը կարող ես կանխիկացնել բանկոմատների միջոցով՝ հաշվի առնելով համեմատաբար բարձր միջնորդավճարները։
Դեբետային քարտեր
Չնախատեսված ծախսերից հեռու մնալու տարբերակ
Դեբետային քարտի միջոցով կարող ես օգտագործել սեփական միջոցներդ՝ ներառյալ բանկային հաշվիդ փոխանցված աշխատավարձը։ Ինչպես կրեդիտային քարտերի դեպքում, այս դեպքում ևս կարող ես վճարել օնլայն կամ հենց վաճառակետերում։ Սովորաբար, դեբետային քարտով վճարելիս դու հնարավորություն ունես ծախսել միայն այն գումարը, որն այդ պահին առկա է քո բանկային հաշվին։ Եթե քո գնած ապրանքը կամ ծառայությունն արժե 10,000 դրամ, ապա նույնչափ գումար անմիջապես կելքագրվի քո բանկային հաշվից։ Իսկ եթե հաշվիդ չլինի բավականաչափ գումար, գործարքը չի կատարվի։
Ի տարբերություն կրեդիտային քարտի՝ վճարելու քո հնարավորությունները այս դեպքում կախված են ոչ թե վարկային սահմանաչափից, այլ բանկային հաշվիդ առկա գումարից։ Սակայն դեբետային քարտերը կարող են ունենալ նաև օվերդրաֆտ, որը կարճ ժամկետով վարկավորման տարբերակ է։ Այն թույլ է տալիս քարտապանին վճարում կատարել, երբ վճարման ենթակա գումարը գերազանցում է հաշվին առկա գումարը։ Օվերդրաֆտը չի կարող փոխարինել վարկային քարտին․ այն սովորաբար անհրաժեշտ է չնախատեսված դեպքերում վճարումներ կատարելու համար։
Դեբետային քարտը ոչ միայն թույլ է տալիս քեզ հետևել վճարումներիդ ու փոխանցումներիդ, այլև կառավարել ծախսերդ ըստ քո եկամտի։ Իսկ կանխիկացում հնարավոր է ցածր միջնորդավճարներով՝ ի տարբերություն կրեդիտային քարտի։
Կանխավճարային քարտեր
Նորեկները :)
Կանխավճարային քարտի հիմնական առանձնահատկությունն այն է, որ կարող ես ձեռք բերել ու օգտագործել այն առանց բանկային հաշվի։ Հետևաբար՝ շատ մարդիկ գերադասում են այս տարբերակը մյուսներից։ Կանխավճարային քարտով գործարքներ իրականացնելու համար պետք է նախապես լիցքավորել այն։
Կանխավճարային քարտի տեսակ են համարվում նվեր քարտերը, որոնք չեն կարող վերալիցքավորվել և սպասարկվել բանկոմատներում ու կարող են օգտագործվել միայն սահմանափակ քանակությամբ վաճառակետերում։
Կան նաև կանխավճարային այլ քարտեր, որոնք ներառում են քննարկված մյուս երկու քարտատեսակների առանձնահատկությունները։ Հնարավոր է վերալիցքավորել դրանք, կանխիկացնել գումարը տարբեր եղանակներով և շատ ավելին։ Ամեն դեպքում, այս քարտատեսակը նախատեսված է ոչ մեծ գնումներ կատարելու համար։
Գալով անվտանգությանը՝ այս նորեկներն այնքան էլ ապահով չեն, քանի որ քարտապանի նույնականացում չեն ներառում։ Կանխավճարային քարտերը կարելի է օգտագործել անանուն․ դրանք չեն պահանջում քարտապանի անձնական տվյալներ կամ ստորագրություն։ Վերջում նշենք, որ այս քարտերն ունեն դրամի ելքումուտքերի սահմանափակումներ, որը դարձնում է այս քարտատեսակը ոչ նախընտրելի ամենօրյա օգտագործման համար։
Կան նաև բացառապես թվային տարբերակ ունեցող վարկային, դեբետային ու կանխավճարային քարտեր։ Այս դեպքում քարտդ գտնվում է հեռախոսիդ մեջ և ոչ դրամապանակում, եթե, իհարկե, նկատի չունենք թվային դրամապանակները։ Թվային քարտն աշխատում է ճիշտ այնպես, ինչպես ֆիզիկականը, և վճարումներ կատարելու ապահով տարբերակ է։
Ինչպե՞ս ընտրել ամենահարմար տարբերակը
Քարտի ընտրությունը կախված է նրանից, թե ինչ նպատակով ես պատրաստվում օգտագործել այն։
Վարկային քարտը քեզ տալիս է ճկունություն։ Երբ չունես բավականաչափ գումար, բայց ունես անհետաձգելի ծախսեր, այն օգնում է քեզ գնել տվյալ պահին և վճարել հետո։ Բայց պետք է լինել զգոն ու ծախսել այնքան, որքան հնարավորություն ունես վճարելու։ Ի տարբերություն դեբետային ու կանխավճարային քարտերի, վարկային քարտը քեզ օգնում է վարկային պատմություն ձևավորել։
Դեբետային քարտն ամենաապահով տարբերակն է չնախատեսված ծախսերից խուսափելու համար և տարածված է ամբողջ աշխարհում։
Չնայած կանխավճարային քարտը զիջում է մյուս քարտերին անվտանգության տեսանկյունից, այն աշխատում է առանց բանկային հաշվի, որը դարձնում է նրան ինչ-որ չափով ավելի հասանելի տարբերակ։
Խորհուրդ ենք տալիս ծանրութեթև անել բոլոր քարտատեսակների առավելություններն ու թերությունները նախքան նոր քարտ ձեռք բերելը։
Ի՞նչ է հնարավոր easywallet-ի հետ
Դու, իհարկե, կարող ես միանգամից մի քանի քարտ ունենալ՝ և՛ վարկային, և՛ դեբետային, և՛ կանխավճարային։ Սա քեզ տալիս է տվյալ պահին ամենահարմար քարտն օգտագործելու ճկունություն։ Ցանկալի է, որ քո բոլոր քարտերը պահես մի տեղում, օրինակ՝ քո թվային դրամապանակ easywallet-ում։ Այսպիսով՝ ֆինանսական կյանքդ կդառնա ավելի համակարգված ու պարզ, քանի որ կկարողանաս արդյունավետորեն կառավարել ֆինանսներդ։
easywallet-ում քարտերդ կցելու այլ առավելություններ նույնպես ունես։ Օրինակ՝ կարող ես կցել ցանկացած քարտ՝ ներառյալ American Express ու Payoneer, ինչպես նաև թվային քարտեր։ Նաև կարող ես առանց բանկն ընտրելու լիցքավորել քարտային հաշիվդ թե՛ EasyPay տերմինալից, թե՛ easywallet-ից։
Հուսով ենք, որ կարողացանք օգնել քեզ գտնել ամենահամապատասխան քարտը։ Ինչ քարտ էլ որ ընտրես, համոզվիր, որ այն հուսալի տարբերակ է քեզ համար ու կհեշտացնի ֆինանսական կյանքդ։

Кредитные, дебетовые и предоплаченные карты
Сосредоточься на мгновение и представь себе жизнь без платёжных карт, когда за каждую транзакцию приходится платить наличными. Не получается, не так ли?
Во многих вопросах, карты быстро заменили наличные деньги, и нам уже доступно многое: онлайн покупки, путешествия без риска потери денег и неудобств обмена валюты и многое другое. Платёжные карты помогают нам тратить деньги и управлять личными финансами более эффективно.
Существуют разные виды карт для разных целей. Сегодня расскажем о кредитных, дебетовых и предоплаченных картах. Карты выпускаются многими компаниями, наиболее известными из которых в Армении являются Visa и Mastercard. Компании American Express, Discover и UnionPay также входят в список эмитентов карт.
Сегодня ознакомимся с основными видами карт, чтобы разобраться какая именно подойдёт тебе. Ну что, начнём?
Кредитные карты
Тратить нетрезвым запрещено :)
Кредитная карта позволяет тебе совершать безналичные платежи за товары и услуги. Когда ты платишь с помощью кредитной карты,ты пользуешься деньгами,которые тебе дали в виде кредита. Проще говоря, ты занимаешь столько денег, сколько позволяет твой кредитный лимит. А вот кредитный лимит зависит от твоей кредитной истории и дохода.
Важно знать, что именно банк выплачивает сумму каждый раз, когда происходит транзакция. Только после этого ты обязуешься со временем вернуть деньги банку, соблюдая сроки оплаты. Когда ты откладываешь погашение своего так называемого долга, к причитающейся сумме добавляются процентные доходы; тебе лучше избегать их.
Кстати, ты можешь снять деньги с кредитной карты через банкоматы, но учитывай относительно высокие комиссии.
Дебетовые карты
Или возможность избежать неожиданных расходов
С помощью дебетовой карты ты можешь использовать свои собственные средства, включая зарплату. Как и в случае с кредитными картами, с помощью дебетовых карт можно платить онлайн или в торговых точках. Обычно, платив дебетовой картой, ты можешь потратить только ту сумму, которая доступна на твоём банковском счёте в данный момент. Например, если товар или услуга стоит 10,000 драмов, то эта же сумма будет сразу же списана с твоего банковского счёта. А если на счёте недостаточно средств, транзакция будет неуспешной.
В отличие от кредитной карты, возможность платить дебетовой картой зависит не от кредитного лимита, а от суммы на твоём банковском счёте. Однако дебетовые карты могут иметь овердрафт, который является краткосрочным кредитом. Это позволяет держателю карты совершить платёж, когда сумма к оплате превышает сумму на счёте. Овердрафт не может заменить кредитную карту; он обычно используется для совершения платежей в непредвиденных случаях.
Дебетовая карта позволяет тебе не только отслеживать свои платежи и переводы, но и управлять своими расходами. А снятие наличных возможно с низкими комиссиями, в отличие от кредитной карты.
Предоплаченные карты
Новички :)
Главной особенностью предоплаченной карты является то, что ты можешь приобрести и использовать её без банковского счёта. Поэтому многие предпочитают этот вид карты. Чтобы совершить платежи по предоплаченной карте, её необходимо сначала пополнить.
Подарочная карта считается видом предоплаченной карты, которая не может быть пополнена и обслужена в банкоматах. Помимо этого, её можно использовать только в ограниченном количестве торговых точек.
Существуют и другие предоплаченные карты, которые включают в себя функции кредитных и дебетовых карт. Их можно пополнять, снимать с них деньги разными способами и многое другое. В любом случае предоплаченная карта предназначена для совершения небольших покупок.
Что касается безопасности, эти новички не так уж надёжны, поскольку они не включают верификацию держателя карты. Предоплаченные карты можно использовать анонимно: они не требуют личных данных держателя карты или подписи. Наконец, эти карты имеют лимиты на пополнение и снятие наличных, что делает этот вид карт не предпочтительным для повседневного пользования.
Кредитные, дебетовые и предоплаченные карты могут также выпускаться исключительно в цифровом формате. В этом случае твоя карта находится у тебя в телефоне, а не в кошельке, если, конечно, мы не имеем в виду электронные кошельки. Цифровая карта работает так же, как и физическая, и является безопасным способом совершения платежей.
Как выбрать самый подходящий вариант
Выбор карты зависит от цели использования.
Кредитная карта даёт тебе гибкость. Когда у тебя недостаточно средств, но есть необходимые расходы, карта позволяет тебе купить в данный момент и оплатить позже. Нужно только быть бдительным и тратить столько, сколько можешь себе позволить. В отличие от дебетовых и предоплаченных карт, кредитная карта помогает тебе создать кредитную историю.
Дебетовая карта — самый надёжный способ избежать непредвиденных расходов.
Хотя предоплаченная карта уступает другим картам в плане безопасности, она работает без банковского счёта, что делает её более доступным вариантом.
Мы рекомендуем взвесить плюсы и минусы всех видов карт, прежде чем приобретать новую карту.
Что возможно с easywallet
У тебя, конечно, может быть несколько карт — и кредитная, и дебетовая, и предоплаченная. Это даёт тебе возможность использовать наиболее подходящую карту для конкретной цели. Желательно хранить все свои карты в одном месте, например, в электронном кошельке easywallet. Так, твоя финансовая жизнь станет проще, ведь ты сможешь эффективнее управлять своими расходами.
Привязка карт к аккаунту easywallet даст тебе и другие преимущества.Например, ты можешь прикрепить любую карту, вне зависимости от эмитента, будь то Visa, Mastercard, American Express или Payoneer, выпущенные как физическом, так и в цифровом формате. При этом, ты можешь пополнить свой карточный счёт как из терминала EasyPay, так и из easywallet, без предварительного выбора банка.
Надеемся, что смогли помочь тебе найти самую подходящую карту. Какую бы карту ты ни выбрал, убедись, что это надёжный вариант, который облегчит твою финансовую жизнь.