EasyPay-ի և «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի համագործակցությունն ու Ծաղկահովիտի ջերմ դպրոցը
EasyPay-ի ու «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի համագործակցությունն իր գեղեցիկ սկիզբը ստացավ Nation-Builders ծրագրով Հատիսի Վ․ Վարդանյանի անվան դպրոցի հովանավորությամբ։ Nation-Builders ծրագիրը հնարավորություն է տալիս բոլոր հետաքրքրված անձանց ու ընկերություններին նպաստել Հայաստանում կրթության զարգացմանը՝ ոլորտում ներդրում կատարելով։
Եվ այսպես, համագործակցության գեղեցիկ սկզբին որոշեցինք շարունակություն տալ՝ նույն ծրագրի շրջանակում ստանձնելով Ծաղկահովիտի Ավ․ Իսահակյանի անվան դպրոցի հովանավորությունը։ Մեր ներդրման շնորհիվ դպրոց եկավ ինֆորմատիկայի երկար սպասված ուսուցիչ, այն էլ այնպիսին, որ կարճ ժամանակում հասցրեց առարկայի նկատմամբ մեծ հետաքրքրություն առաջացնել աշակերտների մեջ։
Մոտ երկու տարի ինֆորմատիկայի ուսուցչի փնտրելուց հետո ունենալ Ուսուցիչ-առաջնորդ Ալվարդ Ռոստոմյանին մեծ ուրախություն է ոչ միայն աշակերտների, այլև առհասարակ դպրոցի համար․ նա կարծես նոր շունչ է հաղորդել դպրոցին։ Ունենալով երկար տարիների դասավանդման փորձ՝ ընկեր Ռոստոմյանը կիրառում է նորարարական մոտեցումներ, խթանում է աշակերտների հետաքրքրասիրությունը, օգնում է նրանց վերլուծել ու ինքնուրույն հասնել լուծումների։ Մենք համոզվեցինք այս ամենում՝ ներկա լինելով իր դասերից մեկին ու տեսնելով աշակերտների ակտիվ մասնակցությունը։ Իսկ նրան կլանված լսում էին ոչ միայն աշակերտները, այլև մենք։ Վերջում մենք մեր մեջ համաձայնության եկանք, որ այդ թեման ոչ մեկիս այդպես չեն բացատրել դպրոցում։
Երբ հոկտեմբերի 30-ի առավոտյան հասանք Ծաղկահովիտի դպրոց, մեզ դիմավորեց դպրոցի տնօրեն պարոն Անտոնյանը․ նրա աչքերում մեծ ուրախություն կար։ Մեզնից երկար ժամանակ չպահանջվեց հասկանալու համար, որ նա շատ է մտածում ու հոգ տանում դպրոցի մասին, իսկ զրույցի ժամանակ ասաց․ «Եթե էրեխեքի համար է, ես ամեն ինչի համաձայն եմ»։
Պարոն Անտոնյանը, համագործակցելով այլ կառույցների հետ, այժմ աշխատում է դասասենյակները համակարգիչներով ու այլ սարքավորումներով համալրելու ուղղությամբ։ Դա նշանակում է, որ մոտ ապագայում ավելի մեծ թվով աշակերտներ կսովորեն օգտվել թվային տեխնիկայից ու կզարգացնեն անհրաժեշտ հմտություններ։
Դպրոցում 12-րդ դասարանի աշակերտները ներկայացրին մեզ Ծաղկահովիտի պատմությունն ու գյուղին վերաբերող հետաքրքիր փաստերը, իսկ զրույցի ընթացքում իմացանք, որ պատրաստվում են բուհի ընդունելության քննություններին։ Պարզվեց՝ առհասարակ ավագ դասարանների աշակերտների մեծ մասը շարունակելու է կրթությունը բուհում, և այդ փաստը մեզ ուրախացրեց։
Շատերը որոշել են կրթություն ստանալ տնտեսագիտական, ֆինանսական ու ՏՏ ոլորտներում, և սա առիթ հանդիսացավ այդ ոլորտներով հետաքրքրված և իրենց ուսումն այդ ոլորտներում պատկերացնող աշակերտներին EasyPay հրավիրելու, շրջայց կազմակերպելու ու ընկերության գործունեությանը ծանոթացնելու համար։ Հնարավոր է, որ մի քանի տարի անց նրանցից մի քանիսի հետ գործընկերներ դառնանք։
Այս փորձառությունը մեզ համար յուրահատուկ է ու թանկ։ Դպրոցական կյանքին ներգրավվելն ու մարդկանց հետ կապվելը ջերմացրին օրը։ Իսկ հիմա վերհիշելով մեր այցը ու պատմելով այդ մասին՝ մենք ժպտում ենք էկրանից այն կողմ։

Сотрудничество EasyPay с «Преподавай, Армения» и гостеприимная школа Цахкаовита
Сотрудничество между EasyPay и «Преподавай, Армения» началось при спонсорской поддержке средней школы имени В. Варданяна в Атисе в рамках программы Nation-Builders. Программа Nation-Builders дает возможность всем заинтересованным людям и компаниям способствовать развитию образования в Армении путем инвестирования.
Итак, мы решили продолжить прекрасное начало сотрудничества, поддерживая Цахкаовитскую среднюю школу имени А. Исаакяна. Благодаря нашим инвестициям в школу пришла долгожданная учительница информатики, которой удалось за короткое время вызвать большой интерес к предмету у учеников.
После почти двух лет поисков преподавателя информатики, появление Учителя-руководителя Алвард Ростомян – большая радость не только для учеников, но и для всей школы. Кажется, что она вдохнула новую жизнь в школу. Имея многолетний опыт преподавания, Алвард Ростомян использует инновационные методы, стимулирует любознательность учеников, помогает им анализировать и находить решения самостоятельно. Во всем этом мы убедились, так как присутствовали на одном из ее уроков и видели активное участие учеников. Ее внимательно слушали не только ученики, но и мы. В конце концов мы все согласились, что никто из нас не получал такого объяснения этой темы в школе.
Когда утром 30 октября мы приехали в школу, директор школы г-н Антонян оказал нам теплый прием, и в его глазах была огромная радость. Нам не потребовалось много времени, чтобы понять, насколько он заботится о школе. В ходе разговора он сказал: «Если это ради детей, то я согласен на все».
Сотрудничая с другими учреждениями, г-н Антонян сейчас работает над оснащением классов компьютерами и другим оборудованием. Это означает, что в ближайшем будущем больше учеников научатся пользоваться цифровыми технологиями и смогут развивать необходимые навыки.
Ученики 12-го класса познакомили нас с историей Цахкаовита и представили интересные факты о селе. Пообщавшись с ними, мы узнали, что они готовятся к вступительным экзаменам в университет. Оказалось, что большинство учеников старших классов планируют продолжить обучение в университете, и это нас порадовало.
Многие ученики решили получить образование в сферах экономики, финансов и информационных технологий. Этот факт натолкнул нас на мысль пригласить заинтересованных учеников в EasyPay, организовать экскурсию и ознакомить их с деятельностью компании. Возможно, через несколько лет мы станем с ними коллегами!
Этот опыт уникален и ценен для нас. Участие в школьной жизни и общение с людьми подняли настроение на весь день. И сейчас, вспоминая наш визит и рассказывая о нем, мы широко улыбаемся по ту сторону экрана.