Եկամուտների հայտարարագիր․ ո՞վ, ե՞րբ, ինչպե՞ս և այլ հարցերի պատասխաններ
Այսօր կխոսենք վերջերս ամենաքննարկված թեմաներից մեկի՝ ֆիզիկական անձանց եկամուտների տարեկան հայտարարագրման մասին։ Ինչպես արդեն գիտես, ավելի քան 700,000 քաղաքացի պետք է հայտարարագիր ներկայացնի մինչև 2025 թ․-ի նոյեմբերի 1-ը ներառյալ։ Իսկ ո՞վ պետք է ներկայացնի, և արդյոք դու նու՞յնպես պետք է ներկայացնես։
Ովքե՞ր պետք է ներկայացնեն եկամուտների հայտարարագիր
Հայտարարագրեր ներկայացնելու պահանջը վերաբերում է 2023 թ․-ի համար հայտարարագիր ներկայացրած անձանց և ՀՀ ռեզիդենտ հանդիսացող ՀՀ քաղաքացիների նոր խմբերին՝ բացառությամբ դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ անչափահաս համարվող անձանց։ Իսկ ո՞վ է ՀՀ ռեզիդենտը․ ռեզիդենտ է այն անձը, որը տարվա ընթացքում 183 օր և ավելի գտնվել է ՀՀ-ում, կամ ում կենսական շահերը, այսինքն՝ ընտանիքը, տունը կամ բնակարանը, անձնական կամ ընտանեկան հիմնական գույքը, մասնագիտական կամ այլ գործունեության վայրը գտնվում են Հայաստանում։
Այսպիսով՝ 2024 թ․-ի համար հայտարարագրեր պետք է ներկայացնեն ՀՀ ռեզիդենտ հանդիսացող ՀՀ քաղաքացիների հետևյալ խմբերը․
• 2024 թ.-ին վարձու աշխատող համարված (այդ թվում՝ խնամքի արձակուրդում (ֆիզարձակուրդում) գտնված) ՀՀ քաղաքացիները,
• 2024 թ․-ին քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի շրջանակում հարկվող եկամուտ ստացած ՀՀ քաղաքացիները,
• 2024 թ․-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պետական և համայնքային ծառայողները, հանրային պաշտոններ զբաղեցնող ՀՀ քաղաքացիները,
• 2024 թ․-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ 2023-ին 1 մլրդ դրամ և ավելի համախառն եկամուտ հայտարարագրած ՀՀ ռեզիդենտ առևտրային կազմակերպությունների մասնակիցները (բաժնետերերը, փայատերերը, անդամները),
• «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» ՀՀ օրենքով իրական շահառու համարվող ՀՀ քաղաքացիները,
• 2024 թ․-ի ընթացքում 20 մլն դրամ և ավելի փոխառություն ստացած ՀՀ քաղաքացիները։
Ինչպե՞ս ներկայացնել հայտարարագիր
Մինչ բոլոր մանրամասներով անցնելը՝ առաջարկում ենք գաղափար կազմել եկամուտների հայտարարագիր ներկայացնելու համար անհրաժեշտ քայլերից․
1. Ունենալ նույնականացման քարտ,
2. Անցնել անձի նույնականացում և ակտիվացնել էլեկտրոնային ստորագրություն,
3. Հաշվառվել հարկային մարմնում և ստանալ ՀՎՀՀ,
4. Լրացնել հայտարարագիրը ֆիզիկական անձանց էլեկտրոնային ծառայությունների միասնական համակարգում,
5. Վճարել հարկերը և/կամ ստանալ սոցիալական ծախսերի փոխհատուցում։
Անձի նույնականացումն ու էլեկտրոնային ստորագրությունը տվյալների գաղտնիության ապահովման գործառույթ ունեն։ Անձի նույնականացումը կատարվում է «Ես եմ» հարթակում երկու տարբերակով՝ բջջային հեռախոսով կամ էլեկտրոնային կրիչ պարունակող նույնականացման քարտով։
Բջջային հեռախոսով նույնականացում
1. Անհրաժեշտ է ունենալ նույնականացման քարտ (ID քարտ)․ չունենալու դեպքում հնարավոր է այն ձեռք բերել ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տարածքային ցանկացած գրասենյակից։
2. Նույնականացման քարտով և բջջային հեռախոսով այցելել բջջային կապի օպերատորի ցանկացած սպասարկման կենտրոն, որտեղ բջջային հեռախոսահամարի քարտը (SIM քարտ) կփոխարինվի նոր քարտով։ Հնարավոր է նաև փոխել օպերատորին, ինչի դեպքում նույնպես կտեղադրվի նոր քարտ։
3. Բջջային կապի օպերատորի սպասարկող անձնակազմի օգնությամբ և քո մասնակցությամբ ակտիվացնել էլեկտրոնային նույնականացումը։
4. 2025 թ․-ի փետրվարի 1-ից էլեկտրոնային ստորագրության ակտիվացման համար տարեկան 3000 դրամ վճարելու կարիք չի լինի: Քո էլեկտրոնային ստորագրությունն ավտոմատ կերպով կակտիվանա։
5. Հարցերի դեպքում կարող ես դիմել նախընտրած բջջային կապի օպերատորին։
Էլեկտրոնային կրիչ պարունակող նույնականացման քարտով նույնականացում
1. Անհրաժեշտ է ունենալ մինչև 2023 թ․-ի փետրվարի 15-ը ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տարածքային գրասենյակից ստացած էլեկտրոնային չիպ պարունակող վավեր նույնականացման քարտ, որի հետ առանձին ծրարով տրամադրվել են PIN և PUK ծածկագրեր։
2. Ունենալ նույնականացման քարտն ընթերցող սարք, որը կարող ես ձեռք բերել «ԷԿԵՆԳ» ՓԲԸ-ից։
3. Այցելել www.ekeng.am, ակտիվացնել էլեկտրոնային քարտը և ստանալ էլեկտրոնային ստորագրություն՝ հետևելով ուղեցույցներին։
Հարցերի դեպքում կարող ես դիմել www.ekeng.am կայքի առցանց խորհրդատուին կամ զանգահարել +374 60 464504 հեռախոսահամարով։
Եթե չունես հարկ վճարողի հաշվառման համար (ՀՎՀՀ), կարող ես այցելել Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեի սպասարկման կենտրոններ կամ ստանալ այն առցանց՝ հայտարարագրման համար նախատեսված համակարգ մուտք գործելիս։
Իսկ հիմա` հենց եկամուտների հայտարարագիր ներկայացնելու մասին, որը հնարավոր է ֆիզիկական անձանց էլեկտրոնային ծառայությունների միասնական համակարգում։ Համակարգը գործում է նաև Self Portal բջջային հավելվածի միջոցով։ Պետական եկամուտների կոմիտեին հայտնի տեղեկությունը համակարգում նախապես լրացված կլինի․ պետք է ընդամենը ստուգել, անհրաժեշտության դեպքում՝ ուղղումներ կատարել։ Իսկ մյուս եկամուտները պետք է մուտքագրել ինքնուրույն՝ նշելով յուրաքանչյուր եկամտի չափը համապատասխան դաշտում։
Քո եկամուտների մասին տեղեկությունը կարող ես ստանալ քո բանկային հաշվի կամ ֆինանսաբանկային այլ ծառայությունների քաղվածքներից։ Հայտարարագիրը լրացնելուց հետո անհրաժեշտ է այն ստորագրել ու հաստատել։
Ո՞ր դեպքերում անհրաժեշտ չէ հայտարարագրում
Քաղաքացիները կարող են չհայտարարագրել 300,000 դրամից պակաս չհարկվող մուտքերը՝ նվիրատվությամբ, անհատույց, փոխառությամբ, գույքի օտարումից (հանձնումից/փոխանցումից) միանվագ ստացված եկամուտները։ Շեմը վերաբերում է յուրաքանչյուր գործարքին, ոչ թե օրվա, ամսվա կամ տարվա ընթացքում կատարված գործարքների հանրագումարին։
Քանի որ հայտարարագրման ենթակա են միայն եկամուտները, հայտարարագրում ծախսերը և խնայողությունները չեն ներկայացվում։
Սեփական հաշիվների միջև փոխանցումները, ինչպես նաև վճարային տերմինալներից կամ բանկերում մուտքագրված կանխիկ գումարները չեն ներառվում հայտարարագրում։
Համավարկառուն 2024-ի ընթացքում ստացված վարկի վերաբերյալ տվյալները չի ներառում հայտարարագրում։
ԱՁ-ի եկամուտները համարվում են ձեռնարկատիրական եկամուտներ և հայտարարագրում չեն լրացվում։
Կենսաթոշակառու քաղաքացին չունի հայտարարագիր ներկայացնելու պարտավորություն՝ բացառությամբ այն դեպքի, երբ 2024 թ․-ի ընթացքում նա միաժամանակ եղել է նաև վարձու աշխատող կամ քաղիրավական պայմանագրի շրջանակներում ստացել է հարկվող եկամուտ կամ հայտարարատու է մյուս հիմքերով։
Իսկ այն քաղաքացիները, որոնց միակ եկամուտը 2024 թ․-ին եղել է նպաստը, հաշմանդամության կամ զինվորական թոշակը, ապա 2025 թ․-ին նրանք նույնպես չունեն հայտարարագիր ներկայացնելու պարտավորություն։
Ո՞ր դեպքերում է անհրաժեշտ հայտարարագրում
300,000 դրամ և ավելի գումարի չափով որպես նվիրատվություն ձեռք բերված եկամուտները ենթակա են հայտարարագրման, բայց ոչ հարկման: Ընդ որում, չհարկվող եկամուտները հայտարարագրում պետք է լրացվեն ամբողջությամբ։ Եթե որպես նվիրատվություն ստացել ես, օրինակ՝ 370,000 դրամ, ապա հայտարարագրում պետք է ներկայացնել հենց 370,000 դրամ եկամուտը։
Եթե 2024 թ․-ի ընթացքում ստացել ես նպաստ, տարիքային, հաշմանդամության կամ զինվորական կենսաթոշակ, կրթաթոշակ և այլն, ապա այդ եկամուտների մասին տեղեկությունը պետք է ներառել հայտարարագրում, սակայն այդ եկամուտները հարկման ենթակա չեն։
Վարկը համարվում է նվազեցվող եկամուտ, այսինքն՝ վարկի գումարը հայտարարագրում ներառելու անհրաժեշտություն կա, բայց այն հարկման ենթակա չէ։
Վերոնշյալ 300,000 դրամի շեմը չի վերաբերում հարկվող եկամուտներին։ Հարկվող եկամուտներ են աշխատավարձը, վարձավճարը, շահաբաժինը և այլն։ Աշխատավարձը պետք է ներառել հայտարարագրում ամբողջությամբ։ ՀՀ-ում աշխատավարձը ենթակա է հարկման 20% դրույքաչափով։ Ի դեպ, պետք է ներկայացնել հայտարարագիր անգամ այն դեպքում, երբ 2024 թ․-ին աշխատել ես ընդամենը մեկ ամիս կամ ավելի քիչ։
Պատկերացնենք՝ Հայաստանից աշխատում ես արտերկրում գտնվող ընկերությունում, այսինքն՝ քո աշխատավարձը ստանում ես արտերկրից․ այս դեպքում հայտարարագրում պետք է ներառես այդ եկամուտները։ Ընդ որում, այդ եկամուտները Հայաստանում չեն հարկվի, եթե ստացել ես արդեն իսկ հարկված աշխատավարձ այն երկրից, որտեղ եկամտային հարկը 20% և ավելի է։ Իսկ այն դեպքում, երբ տվյալ երկրում եկամտային հարկը ցածր է 20%-ից, ապա տարբերությունը պետք է վճարես Հայաստանում։
Եթե 2024 թ․-ի ընթացքում քո անշարժ գույքը հանձնել ես վարձակալության, ապա ունես եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկ-հայտարարագիր ներկայացնելու և 10% եկամտային հարկ պետական բյուջե վճարելու պարտավորություն:
Եվ եթե 2024-ի ընթացքում ավանդից, պարտատոմսերից և բաժնետոմսերից ստացել ես եկամուտ, ապա այդ տվյալները նույնպես պետք է ներառել հայտարարագրում։
Հայտարարագրման ենթակա և դրա կարիքը չունեցող, ինչպես նաև հարկվող և չհարկվող եկամուտների մասին մանրամասն տեղեկացնում է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն իր ֆեյսբուքյան էջում և կայքում։
Իսկ ի՞նչ կլինի հայտարարագիր չներկայացնելու դեպքում
Եկամուտների հայտարարագիրը պետք է ներկայացնել մինչև 2025 թ․-ի նոյեմբերի 1-ը։ Հայտարարագիրը ժամանակին չներկայացնելու դեպքում կստանաս նախազգուշացում, իսկ նախազգուշացումից 30 օրվա ընթացքում այն չհանձնելու դեպքում կսահմանվի տուգանք՝ 5000-ից 50,000 դրամի չափով։ Ի վերջո, տուգանքից հետո 30 օրվա ընթացքում հայտարարագիր չներկայացնելու պարագայում տուգանքը կկրկնապատկվի։
Կարո՞ղ եմ օգտվել սոցիալական ծախսերի վերադարձից
Հայտարարագրմանը զուգընթաց՝ ներդրվել է սոցիալական ծախսերի փոխհատուցման համակարգը։ Եթե դու քո կամ քո ընտանիքի (ամուսնու, ծնողների և/կամ զավակների) համար կատարել ես սոցիալական ծախս, մասնավորապես՝ ՀՀ-ում գործող ապահովագրական որևէ ընկերությունից ձեռք ես բերել առողջության ապահովագրության փաթեթ կամ կրթական հաստատությունում կատարել ես ուսման վճար, կարող ես նշված ծախսերը լրացնել հայտարարագրում և ստանալ առավելագույնը 100,000 դրամի եկամտային հարկի վերադարձ։
Փոխհատուցումից օգտվելու համար պարտադիր է ապահովագրական ընկերությունից կամ կրթական հաստատությունից վերցնել հաշվարկային փաստաթուղթ, նույն ինքը՝ ինվոյս։ Մանրամասները տես «Հետք»-ի գրառման մեջ։
Ինչպե՞ս օտարերկրյա քաղաքացի ֆիզիկական անձը հայտարարագրի եկամուտները
ՀՀ-ում օտարերկրյա քաղաքացիների եկամուտների տարեկան հայտարարագրումը իրականացվում է Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից հարկ վճարողի հաշվառման համարի (ՀՎՀՀ-ի) տրամադրմամբ: Հաշվառման գործընթացը հնարավոր է իրականացնել երկու եղանակով՝ թղթային և էլեկտրոնային:
Թղթային եղանակով օտարերկրյա ֆիզիկական անձի հաշվառում
Թղթային եղանակով հաշվառվելու համար օտարերկրյա քաղաքացին պետք է այցելի ՊԵԿ հարկ վճարողների սպասարկման ցանկացած բաժին և ներկայացնի՝
1. ՀՎՀՀ-ի տրամադրման վերաբերյալ դիմում,
2. անձնագրի պատճեն,
3. հանրային ծառայությունների համարանիշ (ՀԾՀ), եթե առկա է:
Հարկ վճարողի հաշվառման վկայականը տրամադրվում է փաստաթղթերի ներկայացումից անմիջապես հետո։
Էլեկտրոնային եղանակով օտարերկրյա ֆիզիկական անձի հաշվառում
Էլեկտրոնային եղանակով հաշվառվելու համար անհրաժեշտ է, որ դիմողը secretariat@petekamutner.am էլհասցեին ուղարկի՝
1. ստորագրված դիմումի պատճենը,
2. անձնագրի պատճենը,
Հաշվառման վկայականն ուղարկվում է դիմողի էլեկտրոնային հասցեին:
ՀՎՀՀ-ն ստանալուց հետո պետք է ներկայացնել դիմում՝ ֆիզիկական անձանց էլեկտրոնային ծառայությունների միասնական համակարգ մուտք գործելու թույլտվություն ստանալու համար։ Դիմումը հնարավոր է ներկայացնել՝ մոտենալով ՊԵԿ հարկ վճարողների սպասարկման ցանկացած բաժին կամ էլեկտրոնային նամակ ուղարկելով ՊԵԿ էլհասցեին։
Երկու դեպքում էլ դիմումի հետ անհրաժեշտ է ներկայացնել անձնագրի պատճենը և հանրային ծառայությունների համարանիշը (ՀԾՀ)՝ առկայության դեպքում։ Երկու դեպքում էլ քո էլեկտրոնային հասցեին ՊԵԿ-ից կստանաս նամակ, որում կցված հղումով անցնելով՝ կկարողանաս ստեղծել օգտվողի անուն ու գաղտնաբառ՝ համակարգ մուտք գործելու համար։
Կարևոր է նշել, որ եթե օտարերկրացին ՀՀ ռեզիդենտ չէ և չունի հայտարարագրման ենթակա այլ եկամուտներ, նա ազատվում է հայտարարագիր ներկայացնելու պարտավորությունից:
Ահա թե որ դեպքերում է օտարերկրյա քաղաքացին պարտավոր ներկայացնել եկամուտների տարեկան հայտարարագիր․
1. Եթե ՀՀ տարածքում գտնվող անշարժ գույքի վարձակալությունից ստացել է եկամուտներ;
2. Եթե համարվում է ՀՀ ռեզիդենտ (բացատրությունը տես գրառման սկզբում) և ստացել է հետևյալ եկամուտները՝ արտասահմանյան աղբյուրից աշխատավարձ, արտասահմանյան աղբյուրից քաղաքացիաիրավական պայմանագրով ստացված վարձատրություն, շահաբաժիններ, ռոյալթիներ և այլ հարկվող եկամուտներ։
ՀՀ ռեզիդենտները հարկվում են իրենց համաշխարհային եկամուտներից, մինչդեռ ոչ ռեզիդենտները՝ միայն ՀՀ աղբյուրներից ստացված եկամուտներից: Օտարերկրյա ֆիզիկական անձի հաշվառման մասին ամբողջ տեղեկությունը հասանելի է Team2B-ի գրառման մեջ։
--
Եկամուտների հայտարարագիր ներկայացնելու գործընթացը միգուցե թվա խճճված ու բարդ․ հուսով ենք՝ հավաքագրված տեղեկությունն օգնեց քեզ ունենալ հայտարարագրմանը վերաբերող շատ հարցերի պատասխաններ, և գործընթացը պատկերացնելն արդեն ավելի պարզ է։

Annual income declaration: answers to “Who?”, “When?”, “How?”, and other pressing questions
Today, we’ll be discussing the most discussed—the annual income declaration of individuals. As you may already know, more than 700,000 citizens are supposed to submit income declarations by November 1, 2025. But who specifically should submit a declaration? Are you one of them? Let’s see.
Who should submit an annual income declaration
The requirement to submit income declarations applies to individuals who were declarants in 2023 and to new groups of RA residents who are also considered RA citizens, except for those considered minors as of December 31, 2024. Who is an RA resident? A resident is a person who stayed in the Republic of Armenia for 183 or more days in the tax year or whose vital interests—family, house or apartment, personal or family’s main property, or the place of professional or other activity are located in Armenia.
So, income declarations for 2024 must be submitted by the following groups of RA residents who are also RA citizens:
• Those qualified as hired employees (including those on parental leave) during 2024;
• Those who received income taxable under civil law contracts during 2024;
• As of December 31, 2024, those who held an office in government, municipality and/or a public post as defined by the RA Law on Public Service;
• As of December 31, 2024, those who were participants (shareholders, stockholders, members) of RA resident commercial organizations that have reported gross income of AMD 1 billion and more;
• Those who were qualified as beneficial owners of legal entities in 2024 under the RA Law on Money Laundering and Terrorism Financing;
• Those who received a borrowing of AMD 20 million or more in 2024.
How to submit an income declaration
Before going into all the details, we suggest taking a look at the necessary steps for filing an income declaration:
1. Have an ID card,
2. Go through identity verification and activate an electronic signature,
3. Register with the tax authority and obtain a taxpayer identification number (TIN),
4. Complete the income declaration in the unified system of electronic services for individuals,
5. Pay taxes and/or receive reimbursement for social expenses.
Identity verification and electronic signature ensure data safety. Identity verification is carried out on the "Yes em" platform in two ways: via a mobile phone or an identification card containing an electronic chip.
Verification via a mobile phone
1. First, you need to have an ID card; in case you don’t, you can get it at any territorial branch of the Migration and Citizenship Service of the Ministry of Internal Affairs of Armenia.
2. Go to any service center of your mobile network operator (or another operator of your choice) with your ID card and mobile phone. You will be provided with a new SIM card, and if you change operators, a new card will be issued.
3. Activate electronic verification with the help of the mobile operator’s support staff.
4. Starting from February 1, 2025, there will be no need to pay the annual 3,000 AMD fee for activating your electronic signature. Your electronic signature will be automatically activated.
In case of questions, you can contact your preferred mobile network operator.
Verification via an identification card containing an electronic chip
1. Have a valid ID card with an electronic chip obtained before February 15, 2023 from a territorial branch of the Migration and Citizenship Service of the Ministry of Internal Affairs. The PIN and PUK codes should have been given in a separate envelope.
2. Get an ID card reader, which is available at EKENG CJSC.
3. Visit www.ekeng.am/en, activate the electronic card, and receive an electronic signature by following the instructions.
If you have any questions, you can reach out to the online consultant on the website www.ekeng.am/en or call +374 60 464504.
If you don't have a taxpayer identification number (TIN), you can visit the service centers of the State Revenue Committee of Armenia or obtain it online by accessing the system for income declaration.
Now, regarding the income declaration itself: you can file it through the unified system of electronic services for individuals. The system is also accessible via the Self Portal app. The information known to the State Revenue Committee will already be pre-filled in the system; you only need to check and, if necessary, make corrections. As for other sources of income, you will need to enter them manually, specifying the amounts of the earnings in the relevant fields.
You can get information about your income from your bank statements or other financial and banking service statements. After completing the annual declaration, you need to sign and confirm it.
Cases in which declaring isn’t required
Citizens are not required to declare non-taxable income of less than 300,000 AMD, including earnings from donations, gifts, borrowings, and alienation. The threshold applies to each transaction individually, not to the total of transactions carried out during a day, month, or year.
Since only earnings should be declared, expenses and savings are not reported in the declaration.
Transfers between personal accounts, as well as cash deposits made through payment kiosks or in banks, are not included in the declaration.
The co-borrower does not include data about loans received during 2024 in the income declaration.
Income from a sole proprietorship is considered business income and is not included in the declaration.
Retired citizens are not required to submit a declaration, except if they were also employed or received taxable income under a civil law contract in 2024 or are declarants for other reasons.
Lastly, citizens whose only income in 2024 was allowances, disability or military pensions are not required to submit an annual declaration in 2025.
Cases in which declaring is required
Income received as a donation of 300,000 AMD or more is subject to declaration but not taxation. Moreover, non-taxable income must be fully declared. For example, if you received 370,000 AMD as a donation, you must declare 370,000 AMD as income.
If you received allowances, old-age, disability, or military pensions, scholarships, etc., during 2024, the information about these earnings must be included in the declaration; however, they are not subject to taxation.
A loan is considered exempt income, meaning the loan amount must be included in the declaration but is not subject to taxation.
The above-mentioned 300,000 AMD threshold does not apply to taxable income. Taxable income includes salary, rental payments received, dividends, and so on. Salary must be fully included in the declaration. In Armenia, salary is subject to taxation at a rate of 20%. A declaration must be submitted even if you worked for only one month or less in 2024.
Now let’s imagine that you work for a company located abroad, that is, you receive your salary from abroad. If this is the case, you must include this income in your declaration. However, your salary will not be taxed in Armenia if it has been taxed in a country where the income tax rate is 20% or higher. If the income tax rate in the given country is lower than 20%, you must pay the difference in Armenia.
If you rented out your property during 2024, you are required to submit an annual income declaration and pay 10% income tax to the state budget.
And if you received income from deposits, bonds, and shares during 2024, this income must also be included in the annual declaration.
The State Revenue Committee of Armenia provides detailed information on taxable and non-taxable income, as well as on what needs to be declared, on its Facebook page and website.
What if an income declaration is not submitted?
The annual income declaration must be submitted by November 1, 2025. If the declaration is not filed on time, you will receive a warning. Then, if it is not submitted within 30 days after the warning, a fine will be imposed, ranging from 5,000 to 50,000 AMD. Ultimately, if the declaration is not submitted within 30 days after receiving the fine, the penalty will be doubled.
How to claim reimbursement for social expenses
Alongside the declaration process, a social expense reimbursement system has been introduced. If you’ve made social expenses for yourself or your family (spouse, parents, and/or children), specifically by purchasing a health insurance package from an insurance company or paying tuition fees at an educational institution operating in Armenia, you can include these expenses in your declaration and receive an income tax refund of up to 100,000 AMD.
To benefit from the reimbursement, it is mandatory to obtain an invoice from the insurance company or educational institution. For more details, see the article by Hetq.
How a foreign individual should declare their income
The annual income declaration of foreign citizens in Armenia is carried out with the provision of a taxpayer identification number (TIN) by the State Revenue Committee. The process can be completed in two ways: paper-based and electronic.
Paper-based registration of a foreign citizen
For paper-based registration, the applicant must visit any division of the taxpayer service department and submit the following:
1. an application for the provision of a taxpayer identification number (TIN),
2. a copy of the passport,
3. a social services number (SSN), if available.
The taxpayer registration certificate is issued immediately after the document submission.
Electronic registration of a foreign citizen
For electronic registration, the applicant must send the following documents to secretariat@petekamutner.am:
1. a copy of the signed application,
The registration certificate will be sent to the applicant’s email address.
After receiving the TIN, an application must be submitted to gain access to the unified system of electronic services for individuals. The application can be submitted by either visiting any division of the taxpayer service department or by sending an email to the State Revenue Committee’s email address.
In both cases, the applicant must submit a copy of their passport and an SSN, if available. In either case, you will receive an email from the SRC with an attached link. By following the link, you will be able to create a username and password to access the system.
It’s important to note that if a foreign citizen is not an RA resident and has no other income subject to declaration, they are exempt from the obligation to submit a declaration.
Here are the cases in which a foreign citizen is required to submit an annual income declaration:
1. If they have received income from renting out real estate located in Armenia;
2. If they are considered an RA resident (see explanation at the beginning of the article) and have received the following types of income: salary from a foreign source, remuneration under a civil law contract from a foreign source, dividends, royalties, and other taxable income.
RA residents are taxed on their worldwide income, while non-residents are taxed only on income from Armenian sources. More information on the registration of foreign citizens can be found in Team2B’s article.
--
The annual income declaration process may seem confusing and complicated. We hope this information has answered many of your questions about the topic and helped you understand the process easily.