Եկամուտների հայտարարագիր․ ո՞վ, ե՞րբ, ինչպե՞ս և այլ հարցերի պատասխաններ
Այսօր կխոսենք վերջերս ամենաքննարկված թեմաներից մեկի՝ ֆիզիկական անձանց եկամուտների տարեկան հայտարարագրման մասին։ Ինչպես արդեն գիտես, ավելի քան 700,000 քաղաքացի պետք է հայտարարագիր ներկայացնի մինչև 2025 թ․-ի նոյեմբերի 1-ը ներառյալ։ Իսկ ո՞վ պետք է ներկայացնի, և արդյոք դու նու՞յնպես պետք է ներկայացնես։
Ովքե՞ր պետք է ներկայացնեն եկամուտների հայտարարագիր
Հայտարարագրեր ներկայացնելու պահանջը վերաբերում է 2023 թ․-ի համար հայտարարագիր ներկայացրած անձանց և ՀՀ ռեզիդենտ հանդիսացող ՀՀ քաղաքացիների նոր խմբերին՝ բացառությամբ դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ անչափահաս համարվող անձանց։ Իսկ ո՞վ է ՀՀ ռեզիդենտը․ ռեզիդենտ է այն անձը, որը տարվա ընթացքում 183 օր և ավելի գտնվել է ՀՀ-ում, կամ ում կենսական շահերը, այսինքն՝ ընտանիքը, տունը կամ բնակարանը, անձնական կամ ընտանեկան հիմնական գույքը, մասնագիտական կամ այլ գործունեության վայրը գտնվում են Հայաստանում։
Այսպիսով՝ 2024 թ․-ի համար հայտարարագրեր պետք է ներկայացնեն ՀՀ ռեզիդենտ հանդիսացող ՀՀ քաղաքացիների հետևյալ խմբերը․
• 2024 թ.-ին վարձու աշխատող համարված (այդ թվում՝ խնամքի արձակուրդում (ֆիզարձակուրդում) գտնված) ՀՀ քաղաքացիները,
• 2024 թ․-ին քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի շրջանակում հարկվող եկամուտ ստացած ՀՀ քաղաքացիները,
• 2024 թ․-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պետական և համայնքային ծառայողները, հանրային պաշտոններ զբաղեցնող ՀՀ քաղաքացիները,
• 2024 թ․-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ 2023-ին 1 մլրդ դրամ և ավելի համախառն եկամուտ հայտարարագրած ՀՀ ռեզիդենտ առևտրային կազմակերպությունների մասնակիցները (բաժնետերերը, փայատերերը, անդամները),
• «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» ՀՀ օրենքով իրական շահառու համարվող ՀՀ քաղաքացիները,
• 2024 թ․-ի ընթացքում 20 մլն դրամ և ավելի փոխառություն ստացած ՀՀ քաղաքացիները։
Ինչպե՞ս ներկայացնել հայտարարագիր
Մինչ բոլոր մանրամասներով անցնելը՝ առաջարկում ենք գաղափար կազմել եկամուտների հայտարարագիր ներկայացնելու համար անհրաժեշտ քայլերից․
1. Ունենալ նույնականացման քարտ,
2. Անցնել անձի նույնականացում և ակտիվացնել էլեկտրոնային ստորագրություն,
3. Հաշվառվել հարկային մարմնում և ստանալ ՀՎՀՀ,
4. Լրացնել հայտարարագիրը ֆիզիկական անձանց էլեկտրոնային ծառայությունների միասնական համակարգում,
5. Վճարել հարկերը և/կամ ստանալ սոցիալական ծախսերի փոխհատուցում։
Անձի նույնականացումն ու էլեկտրոնային ստորագրությունը տվյալների գաղտնիության ապահովման գործառույթ ունեն։ Անձի նույնականացումը կատարվում է «Ես եմ» հարթակում երկու տարբերակով՝ բջջային հեռախոսով կամ էլեկտրոնային կրիչ պարունակող նույնականացման քարտով։
Բջջային հեռախոսով նույնականացում
1. Անհրաժեշտ է ունենալ նույնականացման քարտ (ID քարտ)․ չունենալու դեպքում հնարավոր է այն ձեռք բերել ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տարածքային ցանկացած գրասենյակից։
2. Նույնականացման քարտով և բջջային հեռախոսով այցելել բջջային կապի օպերատորի ցանկացած սպասարկման կենտրոն, որտեղ բջջային հեռախոսահամարի քարտը (SIM քարտ) կփոխարինվի նոր քարտով։ Հնարավոր է նաև փոխել օպերատորին, ինչի դեպքում նույնպես կտեղադրվի նոր քարտ։
3. Բջջային կապի օպերատորի սպասարկող անձնակազմի օգնությամբ և քո մասնակցությամբ ակտիվացնել էլեկտրոնային նույնականացումը։
4. 2025 թ․-ի փետրվարի 1-ից էլեկտրոնային ստորագրության ակտիվացման համար տարեկան 3000 դրամ վճարելու կարիք չի լինի: Քո էլեկտրոնային ստորագրությունն ավտոմատ կերպով կակտիվանա։
5. Հարցերի դեպքում կարող ես դիմել նախընտրած բջջային կապի օպերատորին։
Էլեկտրոնային կրիչ պարունակող նույնականացման քարտով նույնականացում
1. Անհրաժեշտ է ունենալ մինչև 2023 թ․-ի փետրվարի 15-ը ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տարածքային գրասենյակից ստացած էլեկտրոնային չիպ պարունակող վավեր նույնականացման քարտ, որի հետ առանձին ծրարով տրամադրվել են PIN և PUK ծածկագրեր։
2. Ունենալ նույնականացման քարտն ընթերցող սարք, որը կարող ես ձեռք բերել «ԷԿԵՆԳ» ՓԲԸ-ից։
3. Այցելել www.ekeng.am, ակտիվացնել էլեկտրոնային քարտը և ստանալ էլեկտրոնային ստորագրություն՝ հետևելով ուղեցույցներին։
Հարցերի դեպքում կարող ես դիմել www.ekeng.am կայքի առցանց խորհրդատուին կամ զանգահարել +374 60 464504 հեռախոսահամարով։
Եթե չունես հարկ վճարողի հաշվառման համար (ՀՎՀՀ), կարող ես այցելել Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեի սպասարկման կենտրոններ կամ ստանալ այն առցանց՝ հայտարարագրման համար նախատեսված համակարգ մուտք գործելիս։
Իսկ հիմա` հենց եկամուտների հայտարարագիր ներկայացնելու մասին, որը հնարավոր է ֆիզիկական անձանց էլեկտրոնային ծառայությունների միասնական համակարգում։ Համակարգը գործում է նաև Self Portal բջջային հավելվածի միջոցով։ Պետական եկամուտների կոմիտեին հայտնի տեղեկությունը համակարգում նախապես լրացված կլինի․ պետք է ընդամենը ստուգել, անհրաժեշտության դեպքում՝ ուղղումներ կատարել։ Իսկ մյուս եկամուտները պետք է մուտքագրել ինքնուրույն՝ նշելով յուրաքանչյուր եկամտի չափը համապատասխան դաշտում։
Քո եկամուտների մասին տեղեկությունը կարող ես ստանալ քո բանկային հաշվի կամ ֆինանսաբանկային այլ ծառայությունների քաղվածքներից։ Հայտարարագիրը լրացնելուց հետո անհրաժեշտ է այն ստորագրել ու հաստատել։
Ո՞ր դեպքերում անհրաժեշտ չէ հայտարարագրում
Քաղաքացիները կարող են չհայտարարագրել 300,000 դրամից պակաս չհարկվող մուտքերը՝ նվիրատվությամբ, անհատույց, փոխառությամբ, գույքի օտարումից (հանձնումից/փոխանցումից) միանվագ ստացված եկամուտները։ Շեմը վերաբերում է յուրաքանչյուր գործարքին, ոչ թե օրվա, ամսվա կամ տարվա ընթացքում կատարված գործարքների հանրագումարին։
Քանի որ հայտարարագրման ենթակա են միայն եկամուտները, հայտարարագրում ծախսերը և խնայողությունները չեն ներկայացվում։
Սեփական հաշիվների միջև փոխանցումները, ինչպես նաև վճարային տերմինալներից կամ բանկերում մուտքագրված կանխիկ գումարները չեն ներառվում հայտարարագրում։
Համավարկառուն 2024-ի ընթացքում ստացված վարկի վերաբերյալ տվյալները չի ներառում հայտարարագրում։
ԱՁ-ի եկամուտները համարվում են ձեռնարկատիրական եկամուտներ և հայտարարագրում չեն լրացվում։
Կենսաթոշակառու քաղաքացին չունի հայտարարագիր ներկայացնելու պարտավորություն՝ բացառությամբ այն դեպքի, երբ 2024 թ․-ի ընթացքում նա միաժամանակ եղել է նաև վարձու աշխատող կամ քաղիրավական պայմանագրի շրջանակներում ստացել է հարկվող եկամուտ կամ հայտարարատու է մյուս հիմքերով։
Իսկ այն քաղաքացիները, որոնց միակ եկամուտը 2024 թ․-ին եղել է նպաստը, հաշմանդամության կամ զինվորական թոշակը, ապա 2025 թ․-ին նրանք նույնպես չունեն հայտարարագիր ներկայացնելու պարտավորություն։
Ո՞ր դեպքերում է անհրաժեշտ հայտարարագրում
300,000 դրամ և ավելի գումարի չափով որպես նվիրատվություն ձեռք բերված եկամուտները ենթակա են հայտարարագրման, բայց ոչ հարկման: Ընդ որում, չհարկվող եկամուտները հայտարարագրում պետք է լրացվեն ամբողջությամբ։ Եթե որպես նվիրատվություն ստացել ես, օրինակ՝ 370,000 դրամ, ապա հայտարարագրում պետք է ներկայացնել հենց 370,000 դրամ եկամուտը։
Եթե 2024 թ․-ի ընթացքում ստացել ես նպաստ, տարիքային, հաշմանդամության կամ զինվորական կենսաթոշակ, կրթաթոշակ և այլն, ապա այդ եկամուտների մասին տեղեկությունը պետք է ներառել հայտարարագրում, սակայն այդ եկամուտները հարկման ենթակա չեն։
Վարկը համարվում է նվազեցվող եկամուտ, այսինքն՝ վարկի գումարը հայտարարագրում ներառելու անհրաժեշտություն կա, բայց այն հարկման ենթակա չէ։
Վերոնշյալ 300,000 դրամի շեմը չի վերաբերում հարկվող եկամուտներին։ Հարկվող եկամուտներ են աշխատավարձը, վարձավճարը, շահաբաժինը և այլն։ Աշխատավարձը պետք է ներառել հայտարարագրում ամբողջությամբ։ ՀՀ-ում աշխատավարձը ենթակա է հարկման 20% դրույքաչափով։ Ի դեպ, պետք է ներկայացնել հայտարարագիր անգամ այն դեպքում, երբ 2024 թ․-ին աշխատել ես ընդամենը մեկ ամիս կամ ավելի քիչ։
Պատկերացնենք՝ Հայաստանից աշխատում ես արտերկրում գտնվող ընկերությունում, այսինքն՝ քո աշխատավարձը ստանում ես արտերկրից․ այս դեպքում հայտարարագրում պետք է ներառես այդ եկամուտները։ Ընդ որում, այդ եկամուտները Հայաստանում չեն հարկվի, եթե ստացել ես արդեն իսկ հարկված աշխատավարձ այն երկրից, որտեղ եկամտային հարկը 20% և ավելի է։ Իսկ այն դեպքում, երբ տվյալ երկրում եկամտային հարկը ցածր է 20%-ից, ապա տարբերությունը պետք է վճարես Հայաստանում։
Եթե 2024 թ․-ի ընթացքում քո անշարժ գույքը հանձնել ես վարձակալության, ապա ունես եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկ-հայտարարագիր ներկայացնելու և 10% եկամտային հարկ պետական բյուջե վճարելու պարտավորություն:
Եվ եթե 2024-ի ընթացքում ավանդից, պարտատոմսերից և բաժնետոմսերից ստացել ես եկամուտ, ապա այդ տվյալները նույնպես պետք է ներառել հայտարարագրում։
Հայտարարագրման ենթակա և դրա կարիքը չունեցող, ինչպես նաև հարկվող և չհարկվող եկամուտների մասին մանրամասն տեղեկացնում է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն իր ֆեյսբուքյան էջում և կայքում։
Իսկ ի՞նչ կլինի հայտարարագիր չներկայացնելու դեպքում
Եկամուտների հայտարարագիրը պետք է ներկայացնել մինչև 2025 թ․-ի նոյեմբերի 1-ը։ Հայտարարագիրը ժամանակին չներկայացնելու դեպքում կստանաս նախազգուշացում, իսկ նախազգուշացումից 30 օրվա ընթացքում այն չհանձնելու դեպքում կսահմանվի տուգանք՝ 5000-ից 50,000 դրամի չափով։ Ի վերջո, տուգանքից հետո 30 օրվա ընթացքում հայտարարագիր չներկայացնելու պարագայում տուգանքը կկրկնապատկվի։
Կարո՞ղ եմ օգտվել սոցիալական ծախսերի վերադարձից
Հայտարարագրմանը զուգընթաց՝ ներդրվել է սոցիալական ծախսերի փոխհատուցման համակարգը։ Եթե դու քո կամ քո ընտանիքի (ամուսնու, ծնողների և/կամ զավակների) համար կատարել ես սոցիալական ծախս, մասնավորապես՝ ՀՀ-ում գործող ապահովագրական որևէ ընկերությունից ձեռք ես բերել առողջության ապահովագրության փաթեթ կամ կրթական հաստատությունում կատարել ես ուսման վճար, կարող ես նշված ծախսերը լրացնել հայտարարագրում և ստանալ առավելագույնը 100,000 դրամի եկամտային հարկի վերադարձ։
Փոխհատուցումից օգտվելու համար պարտադիր է ապահովագրական ընկերությունից կամ կրթական հաստատությունից վերցնել հաշվարկային փաստաթուղթ, նույն ինքը՝ ինվոյս։ Մանրամասները տես «Հետք»-ի գրառման մեջ։
Ինչպե՞ս օտարերկրյա քաղաքացի ֆիզիկական անձը հայտարարագրի եկամուտները
ՀՀ-ում օտարերկրյա քաղաքացիների եկամուտների տարեկան հայտարարագրումը իրականացվում է Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից հարկ վճարողի հաշվառման համարի (ՀՎՀՀ-ի) տրամադրմամբ: Հաշվառման գործընթացը հնարավոր է իրականացնել երկու եղանակով՝ թղթային և էլեկտրոնային:
Թղթային եղանակով օտարերկրյա ֆիզիկական անձի հաշվառում
Թղթային եղանակով հաշվառվելու համար օտարերկրյա քաղաքացին պետք է այցելի ՊԵԿ հարկ վճարողների սպասարկման ցանկացած բաժին և ներկայացնի՝
1. ՀՎՀՀ-ի տրամադրման վերաբերյալ դիմում,
2. անձնագրի պատճեն,
3. հանրային ծառայությունների համարանիշ (ՀԾՀ), եթե առկա է:
Հարկ վճարողի հաշվառման վկայականը տրամադրվում է փաստաթղթերի ներկայացումից անմիջապես հետո։
Էլեկտրոնային եղանակով օտարերկրյա ֆիզիկական անձի հաշվառում
Էլեկտրոնային եղանակով հաշվառվելու համար անհրաժեշտ է, որ դիմողը secretariat@petekamutner.am էլհասցեին ուղարկի՝
1. ստորագրված դիմումի պատճենը,
2. անձնագրի պատճենը,
Հաշվառման վկայականն ուղարկվում է դիմողի էլեկտրոնային հասցեին:
ՀՎՀՀ-ն ստանալուց հետո պետք է ներկայացնել դիմում՝ ֆիզիկական անձանց էլեկտրոնային ծառայությունների միասնական համակարգ մուտք գործելու թույլտվություն ստանալու համար։ Դիմումը հնարավոր է ներկայացնել՝ մոտենալով ՊԵԿ հարկ վճարողների սպասարկման ցանկացած բաժին կամ էլեկտրոնային նամակ ուղարկելով ՊԵԿ էլհասցեին։
Երկու դեպքում էլ դիմումի հետ անհրաժեշտ է ներկայացնել անձնագրի պատճենը և հանրային ծառայությունների համարանիշը (ՀԾՀ)՝ առկայության դեպքում։ Երկու դեպքում էլ քո էլեկտրոնային հասցեին ՊԵԿ-ից կստանաս նամակ, որում կցված հղումով անցնելով՝ կկարողանաս ստեղծել օգտվողի անուն ու գաղտնաբառ՝ համակարգ մուտք գործելու համար։
Կարևոր է նշել, որ եթե օտարերկրացին ՀՀ ռեզիդենտ չէ և չունի հայտարարագրման ենթակա այլ եկամուտներ, նա ազատվում է հայտարարագիր ներկայացնելու պարտավորությունից:
Ահա թե որ դեպքերում է օտարերկրյա քաղաքացին պարտավոր ներկայացնել եկամուտների տարեկան հայտարարագիր․
1. Եթե ՀՀ տարածքում գտնվող անշարժ գույքի վարձակալությունից ստացել է եկամուտներ;
2. Եթե համարվում է ՀՀ ռեզիդենտ (բացատրությունը տես գրառման սկզբում) և ստացել է հետևյալ եկամուտները՝ արտասահմանյան աղբյուրից աշխատավարձ, արտասահմանյան աղբյուրից քաղաքացիաիրավական պայմանագրով ստացված վարձատրություն, շահաբաժիններ, ռոյալթիներ և այլ հարկվող եկամուտներ։
ՀՀ ռեզիդենտները հարկվում են իրենց համաշխարհային եկամուտներից, մինչդեռ ոչ ռեզիդենտները՝ միայն ՀՀ աղբյուրներից ստացված եկամուտներից: Օտարերկրյա ֆիզիկական անձի հաշվառման մասին ամբողջ տեղեկությունը հասանելի է Team2B-ի գրառման մեջ։
--
Եկամուտների հայտարարագիր ներկայացնելու գործընթացը միգուցե թվա խճճված ու բարդ․ հուսով ենք՝ հավաքագրված տեղեկությունն օգնեց քեզ ունենալ հայտարարագրմանը վերաբերող շատ հարցերի պատասխաններ, և գործընթացը պատկերացնելն արդեն ավելի պարզ է։

Декларация о доходах: кто, когда, как? Ответы на эти и другие вопросы
Сегодня поговорим об одной из самых обсуждаемых тем последних дней — ежегодном декларировании доходов физических лиц. Как уже известно, более 700 000 граждан должны подать декларацию до 1 ноября 2025 года включительно. Но кто именно обязан подавать декларацию? Нужно ли тебе это делать? Давай разберёмся.
Кто должен подавать декларацию о доходах?
Требование о подаче деклараций распространяется на граждан Республики Армения, представивших декларацию за 2023 год, и новые категории граждан РА, являющиеся резидентами Республики Армения, за исключением лиц, которые по состоянию на 31 декабря считаются несовершеннолетними.
А кто является резидентом РА? Резидент — это лицо, которое в течение года находилось в РА 183 дня и более, или чьи жизненные интересы, а именно семья, дом или квартира, основное личное или семейное имущество, место профессиональной или иной деятельности, находятся в Армении.
Таким образом, подать декларации за 2024 год должны следующие группы граждан РА, являющиеся резидентами Республики Армения:
• Граждане Республики Армения, считающиеся наёмными работникамив 2024 году (включая тех, кто находился в отпуске по уходу за ребёнком).
• Граждане Республики Армения, получившие в 2024 году налогооблагаемый доход в рамках гражданско-правовых договоров.
• По состоянию на 31 декабря 2024 года — государственные и общинные служащие; граждане, занимающие публичные должности, согласно закону «Об общественной службе».
• По состоянию на 31 декабря 2024 года — участники (акционеры, пайщики, члены) коммерческих организаций-резидентов РА, задекларировавших совокупный доход в размере 1 млрд драмов и более за 2023 год.
• Граждане Республики Армения, являющиеся бенефициарами в соответствии с законом РА «О борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма».
• Граждане Республики Армения, получившие в 2024 году займы в размере 20 млн драмов и более.
Как подать декларацию о доходах?
Прежде чем углубляться во все подробности, предлагаем тебе ознакомиться с шагами, необходимыми для подачи налоговой декларации:
1. Иметь идентификационную карту (ID-карту),
2. Прoйти процесс идентификации личности и активировать электронную подпись,
3. Зарегистрироваться в налоговом органе и получить регистрационный номер налогоплательщика (РНН),
4. Заполнить декларацию в единой системе электронных услуг для физических лиц,
5. Оплатить налоги и/или получить возмещение по социальному обеспечению.
Идентификация личности и электронная подпись выполняют функцию обеспечения конфиденциальности данных. Идентификация личности на платформе «Ес эм» осуществляется двумя способами: с помощью мобильного телефона или идентификационной карты, содержащей электронный носитель.
Аутентификация с помощью мобильного телефона
1. Тебе необходимо иметь при себе идентификационную карту. Если она у тебя отсуствует, ее можно получить в любом территориальном отделении Службы миграции и гражданства МВД Республики Армения.
2. Посети любой центр обслуживания мобильного оператора с идентификационной картой и мобильным телефоном, где тебе заменят SIM-карту на новую — идентификационную SIM-карту. Также возможна смена оператора, в этом случае также будет установлена новая карта.
3. Активируй электронную идентификацию с помощью сотрудников службы поддержки твоего оператора мобильной связи и при твоем участии.
4. Кстати, c 1 февраля 2025 года не нужно будет платить 3000 драмов в год за активацию электронной подписи. Твоя электронная подпись будет активирована автоматически.
Если у тебя возникнут какие-либо вопросы, ты можешь обратиться к своему оператору мобильной связи.
Электронная аутентификация с помощью идентификационной карты, содержащей электронный чип
1. Необходимо иметь при себе действующую идентификационную карту с электронным чипом, полученную в территориальном управлении Службы по миграции и гражданству МВД до 15 февраля 2023 года, вместе с которым в отдельном конверте были предоставлены PIN и PUK-коды.
2. Иметь при себе считывающее устройство для идентификационных карт, которое можно приобрести в ЗАО «ЭКЕНГ».
3. Зайти на сайт www.ekeng.am/ru, активировать электронную карту и получить электронную подпись, следуя инструкциям.
Если у тебя возникнут вопросы, можешь обратиться к онлайн-консультанту на сайте www.ekeng.am/ru или позвонить по номеру +374 60 464-504.
Если у тебя нет регистрационного номера налогоплательщика (РНН), ты можешь обратиться в центры обслуживания Комитета государственных доходов Армении или получить его онлайн при входе в систему подачи налоговых деклараций.
А теперь о подаче декларации о доходах, которую можно осуществить в единой системе электронных услуг для физических лиц. Система также работает через мобильное приложение Self Portal. Информация, известная Комитету государственных доходов, будет предварительно внесена в систему. Тебе просто нужно проверить и внести исправления при необходимости. Прочие доходы необходимо вводить отдельно, указывая сумму каждого дохода в соответствующем поле.
Информацию о своих доходах ты можешь получить из выписок по банковскому счету или других финансовых и банковских услуг. После заполнения декларации ее необходимо подписать и утвердить.
В каких случаях декларация не требуется?
Граждане не обязаны декларировать необлагаемые налогом доходы в размере менее 300 000 драмов: единовременные доходы, полученные в виде подарка, безвозмездных пожертвований, займов, а также от отчуждения (передачи/предоставления) имущества. Порог применяется к каждой транзакции, а не к общему количеству транзакций, совершенных в течение дня, месяца или года.
Поскольку декларированию подлежат только доходы, расходы и сбережения в декларации не отражаются.
Переводы между собственными счетами, а также внесение наличных через платежные терминалы или в банках в декларацию не включаются.
Созаемщик не включает сведения о кредите, полученном в течение 2024 года, в декларацию.
Доход от ИП считается доходом от предпринимательской деятельности и не включается в декларацию.
Гражданин, вышедший на пенсию, не обязан подавать декларацию, за исключением случая, если в течение 2024 года он также являлся наемным работником или получал облагаемый налогом доход по гражданско-правовому договору, либо является декларантом по иным основаниям. А те граждане, единственным доходом которых в 2024 году было пособие, пенсия по инвалидности или военная пенсия, не обязаны подавать декларацию в 2025 году.
В каких случаях необходимо декларирование?
Доход, полученный в качестве подарка в размере 300 000 драмов и более, подлежит декларированию, но не является налогооблагаемым. При этом необлагаемый доход должен быть полностью указан в декларации. Если ты получил(а), например, 370 000 драмов в качестве подарка, то в налоговой декларации ты должен(на) указать ровно 370 000 драмов дохода.
Если в течение 2024 года ты получал пособие, пенсии по возрасту, по инвалидности или военную пенсию, стипендию и т.п., сведения об этом доходе необходимо включить в декларацию, но этот доход не подлежит налогообложению.
Кредит считается необлагаемым доходом, то есть сумма кредита должна быть включена в декларацию, но не подлежит налогообложению.
Вышеуказанный порог в 300 000 драмов не распространяется на налогооблагаемый доход. Налогооблагаемый доход включает: заработную плату, арендную плату, дивиденды и т. д. Заработная плата должна быть включена в декларацию в полном объеме. В Республике Армения заработная плата облагается налогом по ставке 20%. Кстати, тебе необходимо подать декларацию, даже если срок официального трудоустройства в 2024 году был всего один месяц или меньше.
Давай представим, что ты работаешь из Армении с зарубежной компанией, то есть получаешь зарплату из-за границы. В этом случае необходимо включить этот доход в свою декларацию. Более того, эти доходы не будут облагаться налогом в Армении, если твоя зарплата получена с вычтеным подоходным налогом, а в стране работодателя он составляет 20% и более. В случае, если подоходный налог в данной стране ниже 20%, тебе придется доплатить разницу в Армении.
Если в 2024 году твоя недвижимость сдавалась в аренду, то необходимо подать годовую налоговую декларацию по подоходному налогу и уплатить 10% подоходного налога в государственный бюджет.
Если в 2024 году был получен доход от депозитов, облигаций и акций, эти данные также необходимо включить в декларацию.
Подробную информацию о доходах, подлежащих декларированию, и доходах, не подлежащих декларированию, а также облагаемых и необлагаемых налогом доходах Комитет государственных доходов Республики Армения предоставляет на своей странице в Facebook и на сайте.
Что будет, если не подать декларацию?
Налоговую декларацию необходимо подать до 1 ноября 2025 года. Если ты не предоставишь декларацию в срок, тебе будет вынесено предупреждение, а если не предоставишь ее в течение 30 дней с момента предупреждения, будет наложен штраф в размере от 5000 до 50 000 драмов. Наконец, если декларация не будет подана в течение 30 дней с момента наложения штрафа, он будет увеличен вдвое.
Могу ли я воспользоваться возмещением социальных расходов?
Вместе с декларацией была введена система возмещения социальных расходов. Если тобой осуществлялись социальные расходы за себя или свою семью (супруга, родителей и/или детей), в частности, был приобретен пакет медицинского страхования в страховой компании, или оплачено обучение в учебном заведении, действующих в Республике Армения, ты можешь включить указанные расходы в декларацию и получить возврат подоходного налога с максимальной суммой 100 000 драмов.
Для получения компенсации необходимо получить расчетный документ, также известный как счет-фактура, от страховой компании или образовательного учреждения. Подробности можно посмотреть в статье Hetq.
Каким образом иностранный гражданин может декларировать свои доходы?
Ежегодное декларирование доходов иностранных граждан в Республике Армения осуществляется путем предоставления регистрационного номера налогоплательщика (РНН) со стороны Комитета государственных доходов. Процесс регистрации может осуществляться двумя способами: на бумажном носителе и в электронном виде.
Регистрация иностранного физлица на бумажном носителе
Для регистрации на бумажном носителе иностранному гражданину необходимо обратиться в любой отдел обслуживания налогоплательщиков КГД и предоставить:
1. заявление на предоставление регистрационного номера налогоплательщика (РНН),
2. копию паспорта,
3. номерной знак общественных услуг (НЗОУ), если имеется.
Свидетельство о постановке на учет в качестве налогоплательщика выдается сразу после подачи документов.
Электронная регистрация иностранного физлица
Для электронной регистрации заявитель должен отправить на адрес электронной почты secretariat@petekamutner.am следующее:
1. копию подписанного заявления,
3. номерной знак общественных услуг (НЗОУ) при наличии.
Свидетельство о постановке на учет отправляется на адрес электронной почты заявителя.
После получения РНН необходимо подать заявление на получение разрешения на доступ к единой системе электронных услуг для физических лиц. Заявление можно подать, обратившись в любой отдел обслуживания налогоплательщиков КГД или отправив электронное письмо на адрес электронной почты КГД.
В обоих случаях к заявлению необходимо приложить копию паспорта и номерной знак общественных услуг (НЗОУ), если таковой имеется. В обоих случаях на твой адрес электронной почты придет письмо от КГД, в котором, перейдя по прикрепленной ссылке, ты сможешь создать имя пользователя и пароль для входа в систему.
Важно отметить, что если иностранец не является резидентом Республики Армения и не имеет иных доходов, подлежащих декларированию, то он/она освобождается от обязанности по представлению декларации.
Вот в каких случаях иностранный гражданин обязан подавать годовую декларацию о доходах:
1. Если был получен доход от сдачи в аренду недвижимого имущества, находящегося на территории Республики Армения;
2. Если иностранный гражданин считается резидентом Республики Армения (см. пояснение в начале блога) и получил следующие доходы: заработная плата из иностранного источника, выплата, полученная по гражданско-правовому договору из иностранного источника, дивиденды, роялти и другие налогооблагаемые доходы.
Резиденты Армении облагаются налогом на общемировой доход, а нерезиденты — только на доход из источников в Армении. Вся информация о регистрации иностранного лица доступна в посте Team2B.
--
Процесс подачи декларации о доходах может показаться сложным и запутанным. Мы надеемся, что собранная информация помогла тебе найти ответы на многие вопросы, связанные с декларированием, и теперь тебе легче представить этот процесс.