QR տառային հապավումը գոնե մեկ անգամ լսած կլինեք։ Թարգմանաբար այն նշանակում է Quick Response այսինքն՝ արագ արձագանք։
Որտեղի՞ց է եկել QR-ը
Ծագող արևի երկրում՝ Ճապոնիայում 1994 թվականին Denso-Wave ընկերության կողմից ստեղծվեց QR կոդը։
Սկզբում այն եղել է ավտոմոբիլային ընկերության հեղինակած նախագիծ, սակայն հետագայում՝ տեսնելով այս փոքրիկ թվային բարեկամի կարողությունները, այն լայն տարածում գտավ տարբեր ոլորտներում։
Ի՞նչ է անում QR-ը
QR-ը հատուկ ծածկագիր է, որն իր մեջ պարունակում է ինֆորմացիա։ Այն արագ արձագանքում է տեսախցիկի միջոցով դեպի իրեն եկող ծածկագրին, վերլուծում այն՝ վայրկյանների ընթացքում և քեզ ցույց տալիս օրինակ՝ որևէ սրճարանի հասցե, որևէ գրադարանի կայք և այլն։ Կարող ենք ասել, թե QR-ը տեղեկությունների գեներատոր է։
Ինչպե՞ս ենք վճարում QR-ով
Գնումներ կատարելիս դրամարղկի մոտ նկատած կլինես QR-ի պիտակը։ Երբ սկանավորում ես այն, սկանավորված պատկերը տվյալ խանութի օնլայն դրամարկղի հասցեն է կարդում, վերլուծում, համեմատում տվյալների բազայում առկա QR-ների հետ, գտնում համապատասխան QR-ն ու ըստ դրա կատարում ես վճարումդ։
Ինչպե՞ս օգտագործել QR-ը EasyWallet-ում
Հավելվածի գլխավոր բաժնում կգտնես QR նշանը, որի վրա սեղմելով կհայտնվի սկանավորող տեսախցիկը
Սկանավորումից հետո էկրանին կհայտնվի վճարման էջը, այնտեղ կընտրես, թե ինչ տարբերակով ես վճարելու և գումարի չափը
Եվ վերջում չմոռանաս սեղմել «վճարել» կոճակը
Քանի՞ տեսակ QR գիտենք
Թվային աշխարհում ընդունված է QR կոդերը դասակարգել 2 տեսակի՝ ստատիկ և դինամիկ։
Ստատիկ
Ստատիկ QR-ը ունի սահմանափակ ինֆորմացիա ընկալելու կարողություն, այն անվճար է և անժամկետ։Ստատիկ QR կոդերում լինում են էլեկտրոնային փոստի հասցեներ, wifi գաղտնաբառեր, URL- ներ և այլն։
Դինամիկ
Ի տարբերություն ստատիկի, դինամիկ QR-ը ունի փոփոխման հնարավորություն և բազմաթիվ ինֆորմացիաներ մարսելու կարողություն և տիրապետում է այն նույն գործիքակազմին՝ ինչ ստատիկը։
Էլ ի՞նչ է պետք իմանալ
Աշխարհում առաջին ամենամեծ QR կոդը համարվում է կանադացի ֆերմերների հողատարածքում գտնվող QR-ը։
2․9 հեկտար տարածք գրավող վայրում ստեղծել են QR կոդ, որ ինքնաթիռով ճանապարհորդողները սկանավորեն այն ու հայտնվեն կանադական ֆերմայի պաշտոնական կայքում։

Where did QR come from?
In the land of the rising sun, Japan, the QR code was created by the Denso-Wave organisation in 1994.
Initially, it was a project created by an automobile organisation but later, taking note of the big capacities of our little friend, it spread widely into many other fields.
Easy and fast
What does QR do?
QR is a special type of code that contains information. It responds quickly to the code coming its way through the camera, analyses it within seconds and shows you, for example, an address of a café, takes you to a library’s website, etc. QR may easily be considered an information generator.
How to pay with QR
You might have noticed the QR label near the cash register in a store. When you scan it, the scanned image reads the digital wallet address of the store, analyses it, compares it with the existing QRs in the information base, finds the corresponding QR and carries out your payment accordingly.
Cashless purchases
How to use QR within Easywallet?
You can find the QR symbol in the main page of the app and by clicking on it, the scanner camera will appear.
After scanning, the payment page will appear on the screen where you can choose how and how much you want to pay.
And don’t forget to press the “pay” button.
Easy and near
How many types of QR are there?
It is common to classify QR codes into 2 categories: static and dynamic.
Static
Static QR has limited capacity for absorbing information, is it free and indefinite. One can find email addresses, wifi passwords, URL-s, etc., within static QR codes.
Dynamic
Unlike static, dynamic QR has the capability of changing and absorbing many types of information although it operates with the same mechanisms as the static one.
What else should you know?
The biggest QR code in the world is the one found in a farm owned by Canadian farmers.
The QR code was created in an area consisting of 2.9 hectares of land, enabling airplane messengers to scan it and head to the Canadian farm’s official website.