Մեծ Բրիտանիայում ապրող մի տղամարդ աղբի հետ գցել էր համակարգչի հիշողության դիսկը։ Նա 35 ամյա Ջեյմս Ուելսն է՝ ՏՏ ոլորիտի ինժեներ։ Ըստ Metro News-ի տվյալների՝ 2009 թվականից Ջեյմսը սկսել էր կրիպտարժույթի որսը, սակայն 2013 թվականին, օֆիսային մաքրության ժամանակ պատահմամբ դեն էր նետել մի ողջ կարողություն՝ 7500 բիթքոին։
Ջեյմսը մինչ օրս վստահ է, որ կարող է գտնել կոշտ դիսկը, սակայն տեղի կառավարությունը նրան թույլ չի տալիս իրականացնել որոնողական աշխատանքներ։ Ջեյմսը չի նահանջում, մշակում է պլան, որով մի քանի տոննա կշռող աղբի մեջ կկարողանա փնտրել և գտնել թվային ունեցվածքը։
Վիրտուալ աշխարհը չի ներում իր հանդեպ անտարբերությունը։ Մի քանի տեղ պահիր գաղտնաբառերդ, կամ անգիր հիշիր դրանք։ Իսկ այս պատմությունն ավելի լավ հասկանալու համար՝ շարունակիր կարդալ։
Գանք սկզբից
Վերցրու թուղթ և գրիչ, քանի որ թվային աշխարհի տերմիններն ու կանոնները բարդ են, սակայն ամեն օր մենք շփվում ենք այդ բառերի հետ, այնպես որ ավելի լավ է՝ փորձենք հասկանալ դրանց իմաստները․
Մայնինգ
Բլոկչեյն
Քոին
Բիթքոին
Տոկեն
Հերթով ճանաչենք այս եզրույթները։
Mining - անգլերենից թարգմանաբար՝ արդյունաբերություն, արտադրություն։
Մայնինգը թվային դրամապանակ ունենալու, կրիպտարժույթներ ստանալու, փոխանցումներ կատարելու միջոց է։ Մայներներն էլ այն հաշիվներն են, որոնք կատարում են գործարքներ։
Որպեսզի ստեղծվի բլոկ և կատարվի հաշվարկ՝ տարբեր համակարգիչների միջև, պետք է լինի մայնինգ։
Block chain - անգլերենից թարգմանաբար՝ բլոկերի շղթա։
Բլոկչեյնը թվային արժույքի հիմքն է,տեղեկությունը ապահով պահելու մեխանիզմը։ Բլոկչեյնի մեջ պահպանվում են ինֆորմացիաներ և ամեն հաջորդ բլոկը՝ շղթաների միջոցով պահպանում է նախորդ բլոկի ինֆորմացիաները։
Ճիշտ է՝ բլոկչեյնն ունի գերապահով համակարգ, բայց ունի նաև մի խնդիր։
Այստեղ որևէ ինֆորմացիա փոխելը մեծ պատմություն է։ Ընդամենը մեկ թիվ փոխելու դեպքում նախորդ բոլոր բլոկերի մեջ պետք է արվեն փոփոխություններ, վերահաշվարկներ և այլն։
Այդ գործընթացը ենթադրում է ահռելի գումարներ և ժամանակի կորուստ։ Դրա համար էլ բոլկչեյնը համարվում է թափանցիկ համակարգ, այստեղ ցանկացած գումարային դավադրություն միանգամից երևում է:
։
Ի սկզբանե բլոկչեյնը կիրառվել է բիթքոինի շրջանառման պարագայում։
Այսօր մի շարք ոլորտներ այս մեխանիզմը կիրառում են հաշվապահական հարցերը ավելի հեշտ լուծելու համար։
Coin -անգլերենից թարգմանաբար՝ կոպեկ կամ մետաղադրամ։
Թվային աշխարհում քոինները շատ են՝ Litecoin, Ethereum, Binance Coin,
Dogecoin, Bitcoin և այլն։ Նշվածներից ամենահայտնին Բիթքոինն է, քանի որ այն համարվում է թվային արժույթի կնքահայրը։
Bitcoin- անգլերենից թարգմանաբար՝ տեղեկության միավոր + մետաղադրամ:
2013 թվականից ամբողջ աշխարհին հայտնի դարձավ այս թվային արժույթը։
Թե ով է հեղինակը՝ մինչ օրս հստակ չէ, սակայն կան փաստեր, որ 2008 թվականին Սատոշի Նակամոտո կեղծանվամբ մեկը հեղինակային նախագիծ էր ներկայացրել։ 2013-ից սկսած վերոնշյալ անհատի նախագիծն իրականություն է։
Բիթքոինը մարտահրավեր էր պետական համակարգերի համար։ Քանի որ թվային աշխարհի գումարային փոխանցումների ժամանակ միջնորդներ չեն լինում։ Ի տարբերություն բանկերի՝ բիթքոինների փոխանցման ժամանակ գործարքը հենց 2 անհատի միջև է լինում, հետևաբար տոկոսային պահումներ չեն լինում։
Չնայած մի շարք առավելություններին՝ բիթքոինն ունի վատ կողմ՝ այն կայուն արժույթ չէ։ Եվ եթե դու նյարդերից թույլ ես, ապա ավելի լավ է հեռու մնաս այս թվային արժույթից․
Օրինակ՝
2013 թվականի սկզբին այն մոտ 15 դոլար էր և նույն տարվա վերջին հասավ 1163 դոլարի, հաջորդ ամիսներին գինն իջավ մինչև 200 դոլար։ Սա մեղմ օրինակ է, որ պատկերացնես այս արժույթի գնային տատանումը։ Այսինքն վայրկյանական կարող ես դառնալ շատ հարուստ մեկը և հակառակը։
Token -անգլերենից թարգմանաբար՝ սիմվոլիկ ժետոն։
Տոկենը թվային աշխարհի փաստաթուղթն է։ Եթե դու որոշես քոիններով գնել մեքենա, ապա տոկենը կլինի սեփականության վկայականը։ Այն պահպանվում է բլոկչեյների մեջ և համարվում է թվային աշխարհի սեփականության ապացույցը։
Գանք Հայաստան
Թվային աշխարհի նորարարություններից անմասն չի մնում նաև Հայաստանը։ Այստեղ ևս օգտագործում են թվային արժույթներ։Երևանյան փողոցներում կարող ես նկատել քոինների փոխանակման կետերի։ Դրանք կարող են լինել վագոններ, նկուղային հարկեր և այլն։
Բայց ամենակարևոր բանը, որ պետք է իմանալ Հայաստանի և թվային արժույթների մասին այն է, որ 2018 թվականի ապրիլի 22-ին Երևանում կայացել է “Armenian Blockchain Forum” առաջին միջազգային համաժողովը, և նույն թվականին Հայաստանում հիմնվել է աշխարհի ամենամեծ մայնինգ ֆերմաներից մեկը։
EasyCoin
Եթե վախենում ես արժութային կտրուկ տատանումներից, ապա EasyPay ընկերությունը քեզ առաջարկում է կայուն քոին՝ «easycoin»։
EasyPay-ն ունի easywallet դրամապանակ, և այնտեղ կարող ես գտնել իզիքոիններ։
Easywallet-ն իր բոլոր օգտատերերին տրամադրում է հեղինակային քոիններ՝ տարբեր վճարների, քեշբեքերի դեպքում։ Easycoin-ի առավելությունն այն է, որ այն կարելի է կանխիկացնել՝ 1 EasyCoin-ը = 1 ՀՀ դրամ։

Виртуальное поколение, виртуальные валюты
Одна женщина из Великобритании выбросила вместе с мусором свой кошелек и карту памяти компьютера. 2 дня подряд она бродила по мусоркам и принимала успокаивающие.
Однажды она нашла свой кошелек и выбросила, так как ей нужна была карта памяти компьютера, в которой было 7500 биткоинов.
Виртуальный мир не терпит безразличие по отношению к себе. Храни пароли в нескольких местах или помни их наизусть. А чтобы понять эту историю, лучше продолжай читать.
Вернемся в начало…
Возьми бумагу и ручку, потому что термины цифрового мира довольно сложные, но мы каждый день взаимодействуем с ними, так что будет лучше попробовать понять их значения.
Майнинг
Блокчейн
Коин
Биткоин
Токен
Ознакомимся с ними по очереди.
Скачок мысли
Mining - в переводе с английского означает «добыча полезных ископаемых, производство».
Майнинг - это средство владения цифровым кошельком, получения криптовалют, совершения переводов.
Прочитай снова
Для создания блока и проведения расчетов между разными компьютерами должен происходить майнинг.
Block chain - в переводе с английского «цепь из блоков».
Блокчейн - это основа цифровой валюты, механизм надежного хранения информации. В блокчейне хранится информация, и каждый следующий блок через цепи хранит информацию предыдущего блока.
У блокчейна сверхнадежная система, но есть одна проблема. Изменить здесь какую-либо информацию станет большой волокитой. Чтобы поменять всего лишь одну цифру, придется проделать изменения, пересчеты и прочее во всех предыдущих блоках.
Сложно и прозрачно
Это действие предполагает огромные затраты и трату времени. Именно поэтому блокчейн считается прозрачной системой, любая финансовая махинация сразу будет замечена.
Кстати
Изначально блокчейн использовался для оборота биткоина. Но сегодня этот механизм используется рядом отраслей для оптимального решения бухгалтерских задач.
Coin - в переводе с английского «копейка или монета».
В цифровом пространстве много разных коинов - Litecoin, Ethereum, Binance Coin,
Dogecoin, Bitcoin и прочие. Самый известный из перечисленных - Биткоин, так как считается крестным отцом цифровых валют.
Bitcoin - в переводе с английского «единица информации + монета».
Эта цифровая валюта стала известна всему миру в 2013 г.. По сей день не известно, кто ее автор, но есть факты, свидетельствующие о том, что в 2008 г. некий человек под псевдонимом Сатоши Накамото представил авторский проект. С 2013 г. проект вышеупомянутого человека стал реальностью.
Без посредника
Биткоин стал вызовом для государственных структур, поскольку в процессе денежных переводов в цифровом пространстве не участвуют посредники. В отличие от банков, перевод Биткоинов происходит непосредственно между 2 людьми, следовательно не удерживаются проценты.
Резкий спад
Несмотря на ряд преимуществ, у Биткоина есть и слабая сторона - это неустойчивая валюта. Если у тебя слабые нервы, то лучше держаться подальше от этой валюты.
Например, в начале 2013 г. Биткоин стоил 15 долларов, а к концу того же года дорос до 1163 долларов, после чего упал до 200 долларов. Это всего лишь один пример, чтобы ты мог представить перепады цен этой валюты.
Token - в переводе с английского «символический жетон».
Токен - это документ цифрового мира. Если ты решишь купить машину в коинах, то токен станет свидетельством о собственности. Он хранится в блокчейне и считается свидетельством о собственности в цифровом пространстве.
Сделай вдох
Вернемся в Армению
Армения также не отстает от инноваций цифрового мира. Здесь тоже используются цифровые валюты. На улицах Еревана можно заметить пункты обмена коинов. Это могут быть вагоны, подвальные этажи и т. д.. Но самое важное, что надо знать об Армении и цифровых валютах это то, что 22-го апреля 2018 г. в Ереване прошел первый международный симпозиум «Armenian Blockchain Forum», и в том же году в Армении была основана одна из самых больших в мире ферм для майнинга.
EasyCoin
Если боишься резких перепадов валют, то компания EasyPay предлагает тебе устойчивый коин «Easycoin».
У EasyPay есть кошелек easywallet. Там ты можешь найти easycoin-ы.
Простой коин
Easywallet предоставляет всем своим пользователям авторские коины за разные платежи и кэшбэк. Преимущество Easycoin в том, что его можно обналичить: 1 EasyCoin =1 драм РА.