Մեծ Բրիտանիայում ապրող մի տղամարդ աղբի հետ գցել էր համակարգչի հիշողության դիսկը։ Նա 35 ամյա Ջեյմս Ուելսն է՝ ՏՏ ոլորիտի ինժեներ։ Ըստ Metro News-ի տվյալների՝ 2009 թվականից Ջեյմսը սկսել էր կրիպտարժույթի որսը, սակայն 2013 թվականին, օֆիսային մաքրության ժամանակ պատահմամբ դեն էր նետել մի ողջ կարողություն՝ 7500 բիթքոին։
Ջեյմսը մինչ օրս վստահ է, որ կարող է գտնել կոշտ դիսկը, սակայն տեղի կառավարությունը նրան թույլ չի տալիս իրականացնել որոնողական աշխատանքներ։ Ջեյմսը չի նահանջում, մշակում է պլան, որով մի քանի տոննա կշռող աղբի մեջ կկարողանա փնտրել և գտնել թվային ունեցվածքը։
Վիրտուալ աշխարհը չի ներում իր հանդեպ անտարբերությունը։ Մի քանի տեղ պահիր գաղտնաբառերդ, կամ անգիր հիշիր դրանք։ Իսկ այս պատմությունն ավելի լավ հասկանալու համար՝ շարունակիր կարդալ։
Գանք սկզբից
Վերցրու թուղթ և գրիչ, քանի որ թվային աշխարհի տերմիններն ու կանոնները բարդ են, սակայն ամեն օր մենք շփվում ենք այդ բառերի հետ, այնպես որ ավելի լավ է՝ փորձենք հասկանալ դրանց իմաստները․
Մայնինգ
Բլոկչեյն
Քոին
Բիթքոին
Տոկեն
Հերթով ճանաչենք այս եզրույթները։
Mining - անգլերենից թարգմանաբար՝ արդյունաբերություն, արտադրություն։
Մայնինգը թվային դրամապանակ ունենալու, կրիպտարժույթներ ստանալու, փոխանցումներ կատարելու միջոց է։ Մայներներն էլ այն հաշիվներն են, որոնք կատարում են գործարքներ։
Որպեսզի ստեղծվի բլոկ և կատարվի հաշվարկ՝ տարբեր համակարգիչների միջև, պետք է լինի մայնինգ։
Block chain - անգլերենից թարգմանաբար՝ բլոկերի շղթա։
Բլոկչեյնը թվային արժույքի հիմքն է,տեղեկությունը ապահով պահելու մեխանիզմը։ Բլոկչեյնի մեջ պահպանվում են ինֆորմացիաներ և ամեն հաջորդ բլոկը՝ շղթաների միջոցով պահպանում է նախորդ բլոկի ինֆորմացիաները։
Ճիշտ է՝ բլոկչեյնն ունի գերապահով համակարգ, բայց ունի նաև մի խնդիր։
Այստեղ որևէ ինֆորմացիա փոխելը մեծ պատմություն է։ Ընդամենը մեկ թիվ փոխելու դեպքում նախորդ բոլոր բլոկերի մեջ պետք է արվեն փոփոխություններ, վերահաշվարկներ և այլն։
Այդ գործընթացը ենթադրում է ահռելի գումարներ և ժամանակի կորուստ։ Դրա համար էլ բոլկչեյնը համարվում է թափանցիկ համակարգ, այստեղ ցանկացած գումարային դավադրություն միանգամից երևում է:
։
Ի սկզբանե բլոկչեյնը կիրառվել է բիթքոինի շրջանառման պարագայում։
Այսօր մի շարք ոլորտներ այս մեխանիզմը կիրառում են հաշվապահական հարցերը ավելի հեշտ լուծելու համար։
Coin -անգլերենից թարգմանաբար՝ կոպեկ կամ մետաղադրամ։
Թվային աշխարհում քոինները շատ են՝ Litecoin, Ethereum, Binance Coin,
Dogecoin, Bitcoin և այլն։ Նշվածներից ամենահայտնին Բիթքոինն է, քանի որ այն համարվում է թվային արժույթի կնքահայրը։
Bitcoin- անգլերենից թարգմանաբար՝ տեղեկության միավոր + մետաղադրամ:
2013 թվականից ամբողջ աշխարհին հայտնի դարձավ այս թվային արժույթը։
Թե ով է հեղինակը՝ մինչ օրս հստակ չէ, սակայն կան փաստեր, որ 2008 թվականին Սատոշի Նակամոտո կեղծանվամբ մեկը հեղինակային նախագիծ էր ներկայացրել։ 2013-ից սկսած վերոնշյալ անհատի նախագիծն իրականություն է։
Բիթքոինը մարտահրավեր էր պետական համակարգերի համար։ Քանի որ թվային աշխարհի գումարային փոխանցումների ժամանակ միջնորդներ չեն լինում։ Ի տարբերություն բանկերի՝ բիթքոինների փոխանցման ժամանակ գործարքը հենց 2 անհատի միջև է լինում, հետևաբար տոկոսային պահումներ չեն լինում։
Չնայած մի շարք առավելություններին՝ բիթքոինն ունի վատ կողմ՝ այն կայուն արժույթ չէ։ Եվ եթե դու նյարդերից թույլ ես, ապա ավելի լավ է հեռու մնաս այս թվային արժույթից․
Օրինակ՝
2013 թվականի սկզբին այն մոտ 15 դոլար էր և նույն տարվա վերջին հասավ 1163 դոլարի, հաջորդ ամիսներին գինն իջավ մինչև 200 դոլար։ Սա մեղմ օրինակ է, որ պատկերացնես այս արժույթի գնային տատանումը։ Այսինքն վայրկյանական կարող ես դառնալ շատ հարուստ մեկը և հակառակը։
Token -անգլերենից թարգմանաբար՝ սիմվոլիկ ժետոն։
Տոկենը թվային աշխարհի փաստաթուղթն է։ Եթե դու որոշես քոիններով գնել մեքենա, ապա տոկենը կլինի սեփականության վկայականը։ Այն պահպանվում է բլոկչեյների մեջ և համարվում է թվային աշխարհի սեփականության ապացույցը։
Գանք Հայաստան
Թվային աշխարհի նորարարություններից անմասն չի մնում նաև Հայաստանը։ Այստեղ ևս օգտագործում են թվային արժույթներ։Երևանյան փողոցներում կարող ես նկատել քոինների փոխանակման կետերի։ Դրանք կարող են լինել վագոններ, նկուղային հարկեր և այլն։
Բայց ամենակարևոր բանը, որ պետք է իմանալ Հայաստանի և թվային արժույթների մասին այն է, որ 2018 թվականի ապրիլի 22-ին Երևանում կայացել է “Armenian Blockchain Forum” առաջին միջազգային համաժողովը, և նույն թվականին Հայաստանում հիմնվել է աշխարհի ամենամեծ մայնինգ ֆերմաներից մեկը։
EasyCoin
Եթե վախենում ես արժութային կտրուկ տատանումներից, ապա EasyPay ընկերությունը քեզ առաջարկում է կայուն քոին՝ «easycoin»։
EasyPay-ն ունի easywallet դրամապանակ, և այնտեղ կարող ես գտնել իզիքոիններ։
Easywallet-ն իր բոլոր օգտատերերին տրամադրում է հեղինակային քոիններ՝ տարբեր վճարների, քեշբեքերի դեպքում։ Easycoin-ի առավելությունն այն է, որ այն կարելի է կանխիկացնել՝ 1 EasyCoin-ը = 1 ՀՀ դրամ։

Virtual generation, virtual currencies
A man living in the UK accidentally threw his computer’s memory disk away while taking the trash out. He was the 35 years old James Howells, an IT engineer. According to Metro News, James had started his cryptocurrency hunt since 2009, but accidentally threw everything he had (7500 bitcoins) away during an office clean up in 2013.
To this day, James is certain that one day he will be able to find the hard disk, although the government doesn’t let him execute searches. Still, James doesn’t give up and is making a plan with the help of which he will be able to search and find his digital property in tonnes of trash.
The virtual world doesn’t forgive indifference. Keep your password in more than one place or memorise it. And if you want to gain a deeper understanding of this story, keep on reading.
Let’s start from scratch
Grab a piece of paper and a pen since the terms and rules of the digital world are difficult but as we interact with these words literally every day, we might as well try to understand their meanings.
Mining
Blockchain
Coin
Bitcoin
Token
Let’s familiarize ourselves with each of these terms one by one.
A spark of imagination
Mining is the means of keeping a digital wallet, obtaining cryptocurrency and completing transactions, and miners are the individuals who carry out the deals.
Read again
To create a block and complete a calculation between different computers, there should be mining.
Blockchain is the base of digital currency, the mechanism with the help of which information is kept safe. Information is kept inside the blockchain and every other block, through chains, saves information from the previous block.
Certainly, blockchain has a super safe system but there is also one problem.
Altering any information here can turn into a nightmare. Just to change a single number, one has to make changes, recalculations, etc. in the previous blocks.
Complex and transparent
This process costs an enormous amount of money, effort and time. This is why blockchain is considered a transparent system - all kinds of scheming and deceptions are instantly visible.
By the way
Initially, blockchain was used in bitcoin circulation.
Nowadays, many other sectors are using this mechanism to solve accounting related problems easily.
There are many coins within the digital world: Litecoin, Ethereum, Binance Coin, Dogecoin, Bitcoin and many others. The most famous one is Bitcoin as it is considered the godfather of cryptocurrency.
This currency became famous worldwide from 2013.
To this day, it is still unknown who the creator was, however, some hypotheses suggest that someone under the nickname Satoshi Nakamoto had presented a project of his own creation in 2008. Since 2013, this project is much more than a mere project.
Without a mediator
Bitcoin was a challenge for public systems. There are no mediators involved in the money exchange processes which is one of the biggest advantages of the digital world. Unlike banks, with bitcoin transfer the deal is sealed between two individuals, without charging any interest.
A drastic fall
Despite all its advantages, bitcoin also has a major downside - its instability. And if you’re not ready for an emotional rollercoaster, you should stay away from digital currency.
For example,
bitcoin has gone through some wild transformations, from $15 at the start of 2013 to $1163 at the end of the same year, then dropping down to $200 a few months later. This is a single example just to give you a picture of what’s going on. In other words, you may very possibly turn into a rich or a broke guy in a matter of seconds.
Token is like the entry certificate of the digital world. If you decide to buy a car with coins, your token will be your certificate of ownership. It is retained in blockchain and is considered to be the proof of ownership for the digital world.
Take a breath
Armenia doesn’t miss out on digital innovations either as digital currencies are also available here. Coin exchange points can now be seen in the streets of Yerevan - from wagons to basements to many other places.
A key fact about the relationship between Armenia and digital currencies is that the first international conference of the “Armenian Blockchain Forum” took place in Yerevan on the 22nd of April, 2018, as well as the biggest mining farm in the world getting established in Armenia in the same year.
If drastic currency fluctuations freak you out, EasyPay offers a much more stable coin - “easycoin”.
EasyPay has the easywallet which is where you can find easycoins.
An EasyCoin
Easywallet provides all of its users with their own coins of different fees in case of cashbacks. An advantage of Easycoin is that you can also take it in cash 1 EasyCoin = 1 AMD.