Ո՞վ կա տերմինալի ներսում
Հին Բաբելոնում՝ Շամիրամի կախովի այգիներում կային ծաղկի տաղավարներ, որտեղից տեղացիները գնում էին էկզոտիկ ծաղիկներ և բուսատեսակներ։ Հաճախ գնորդները աղավնու ոտքին կապում էին նամակ, մեջը դնում գումար և ուղարկում ծաղկանոց՝ նախապես ամրագրելով գնումը։ Սա առևտրային նախադեպ է։ Սա այն ժամանակ էր, երբ տեխնոդարը դեռ չէր պարզեցրել կյանքը։
Ի՞սկ հիմա։
Հիմա ամեն բան այլ է
Աշխարհում տարբերակում են 2 տեսակի վճարային տերմինալ՝ «POS» և «KIOSK»։
«POS» - «The point of sale», անգլերենից թարգմանաբար՝ առևտրի կետ։ «POS»-ը տեղադրվում է դրամարկղերի մոտ, գործում է «NFC» ծրագրի միջոցով։ Այն հիմնականում տնային հեռախոսի չափսերով է լինում և մեծ տարածք չի զբաղեցնում։
«KIOSK» - Դեռ 1857 թվականին՝ Ֆրանսիայում հայտնվեցին Օսմանյան քաղաքակրթության նշույլներ։ Կա վարկած, որ «KIOSK» բառը ծագել է թուրքերեն «köşk» կամ պարսկերեն «kūshk» եզրույթներից, որը թարգմանաբար նշանակում է ծաղկի տաղավար։ Այն ժամանակ համարվում էր, որ եթե եվրոպական քաղաքներից որևէ մեկում կա թերթի, ծաղկի, նամակների տաղավար, ապա այդ քաղաքն առաջադեմ է։
Տարիներ անց, երբ մարդուն հասանելի դարձավ ինտերնետի գյուտը, այդ ժամանակ կիոսկների ցանկին ավելացավ նաև վճարայինը։ Այն երկաթե սարք է, որը տեղադրվում է ոչ միայն դրսում, այլ նաև՝ առևտրի կետերում։
Դուրս ու ներս
Քանի որ փողոցներում, խանութներին հարակից վայրերում վճարային տերմինալները ապահովագրված չեն եղանակային պայմաններից և ոչ ադեկվատ մարդկանցից, դրա համար էլ կարելի է ասել, թե դրսի տերմինալները զրահապատ են, ավելի հաստ երկաթով են պատրաստվում, կոտրելն ավելի բարդ է, գողանալը՝ ևս։
Դրսում տեղադրվող վճարային տերմինալների սենսորային համակարգը նախատեսված է խոնավ, չոր, արևային եղանակներին դիմակայելու համար։ Անգամ ուլտրամանուշակագույն ճառագայթները չեն վնասում ապակին։
Իսկ ներսի վճարային տերմինալները թեթև մետաղից են պատրաստված, որպեսզի մի խանութից մյուս խանութ տանելն ավելի հեշտ լինի։ Սակայն ներսի տերմինալները ևս ունեն նույն անվտանգության համակարգերը, ինչպես որ դրսինը։
Ներքին «օրգաններ»
Հասարակ մահկանացուներիս համար միշտ հանելուկ է եղել, թե ինչպես է աշխատում վճարային տերմինալը։ Շատերի երևակայությունը հասել է նրան, որ տերմինալի ներսում կա աշխատակից։ Բայց միֆերին վերջ դնելու ժամանակն է։
Վճարային տերմինալների ներսում կա՝
• Խելացի ապակի, որն ընդունում է հաճախորդի հրահանգները։
• Պրոցեսոր, որը համակարգում է ծրագրային գործողությունները։
• Անվտանգության համակարգ, որ գողությունների, վնաս հասցնելու դեպքում տեղեկացնի համապատասխան մարմիններին։
• Գումարի ստացման և կտրոնի տպման սարք։ Այս երկու սարքերը օղակաձև գործողություն են կատարում ու կապված են մեկը մյուսին։ Գումարը ընդունվում է, պրոցեսորը կատարում է հրահանգները, վերջում կտրոնը դուրս է գալիս։ Եվ այսպես շարունակ։
• Հովացուցիչ, որը հովացնում է ներսում աշխատող համակարգի բլոկին։
Եվ մի շարք այլ տեխնիկական, փոքրիկ հավելումներ, որոնց անվանումները հասու են միայն մասնագիտացած անձանց։
Տեղական, վճարային տերմինալ
Վճարային տերմինալների գույները հիմնականում վառ երանգներ են ունենում, քանի որ դրսում այն պետք է աչքի ընկնի։ Օրինակ` «EasyPay» վճարային տերմինալների գույնը կանաչն է։ Մոտ 4200 կանաչ, վճարային տերմինալ տեղադրված է ՀՀ ողջ տարածքում՝ թաղամասերից մինչև գյուղի բակեր։
Կարևոր է իմանալ
Վճարային տերմինալներում այսուհետև անհրաժեշտ կլինի անցնել նույնականացում որոշ գործարքների՝ մասնավորապես ավանդի, քարտի և հաշվի համալրումների իրականացման համար։
Կարևոր․ այլ գործարքներ, այդ թվում՝ վարկերի մարումներ կատարելու համար նույնականացում անհրաժեշտ չէ։
Նույնականացման մասին ավելի մանրամասն կարող ես կարդալ այստեղ:
Այնպես որ, եթե ցանկանում ես, որ քո, քո ծանոթի առևտրային կետում լինի «EasyPay» վճարային տերմինալ, ապա ծանոթացիր պայմաններին և լրացրու դիմումի հայտը, դարձիր քաղաքի՝ վճարային կոլորիտի մասնակիցը։

In the old Babylonian times, within the Hanging Gardens of Babylon, or better known as the Hanging Gardens of Shamiram, there were flower stalls where the locals bought exotic flowers and plants from. Many times, the buyers would strap letters on pigeons’ legs, putting money inside and sending it to the flower stalls, as if securing their purchase. This is a commercial precedent and occurred when the Tech-baked world hadn’t made our lives easier yet․
And what about now?
Nowadays everything is different. There are 2 globally known payment stations -POS and KIOSK. POS, or in other words “the point of sale” is commonly known as a platform, where sales take place. It is placed near the cash register, operating via NFC. POS is usually the same size as a landline phone and doesn’t take much space.
Big and small
In terms of the KIOSK, it is known that glimpses of the Ottoman civilization appeared in France in 1857. One of the hypotheses suggest that the word comes from the term “köşk” in Turkish or “kūshk” in Persian. Back in the day, it was considered that if a European city had newspaper, flower or letter stalls, it must have been a progressive one.
Old and new
Years later, when the invention of the internet blessed us, a new type of kiosk - one involving payments, appeared on the scene: a machine made of iron that is placed not only outside, but also at points of sale.
In and Out
Given that the payment kiosks placed on the streets and near the shops are not safe from drastic weather changes nor ‘interesting’ people, it should be noted that the outdoor payment kiosks are shellproof - made from thicker iron, making it harder to break, even harder to steal from.
The sensor system of the outdoor payment kiosks is made to withstand humid, dry, sunny weather conditions and even ultraviolet waves can’t harm the glass.
With regards to the indoor payment kiosks, they are made of thinner iron, making it easier to transport from one store to another. Still, the indoor payment kiosks, just like the outdoor ones, also have security systems.
The internal “organs”
It has always been a mystery for us, as simple human beings, how exactly the payment kiosk works. The wild imagination of some has even reached the conclusion that there must be some kind of worker inside the machine. Now is the time to put an end to all the myths.
The payment kiosks contain:
- A smart glass that accepts the orders of the customer
- A processor that coordinates the software operations
- A security system that will inform the relevant authorities in case of a robbery or any other type of damage
- A mechanism for receiving money and printing receipts.
- These two mechanisms are linked to one another and work in sync.
- The money is received, the orders are completed by the processor, the receipt is then sent out and we go like this in circles.
- An air conditioner that keeps the operating systems nice and cool.
In addition to the internal “organs” listed above, there are some more small technical nuances that can only be grasped by professionals.
Local payment kiosks
Payment kiosks can often be found in vibrant colours in order to be seen easily. For example, green is the colour of EasyPay payment kiosks. Around 4200 green payment kiosks are placed in the entire territory of the Republic of Armenia - from central districts to village yards.
Important to know
From now on, verification will be required at EasyPay payment kiosks for certain transactions, specifically for deposit, card, and account replenishments.
Important: Verfication is not required for other transactions, including loan repayments.
Read more about verification here.
And so, if you want to have an EasyPay payment kiosk in your store, follow the link, familiarise yourself with our terms and conditions, fill out a form and become a part of the payment culture in our city.